fbpx
INFORMACJE

Radni przeciw absolutorium dla prezydent Zabrza. Jak to może skutkować dla miasta? [WIDEO]

Zgodnie z przewidywaniami Rada Miasta na posiedzeniu 24 czerwca nie udzieliła prezydent Zabrza absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Pomimo, iż uchwała nie dotyczy obecnie urzędującej Agnieszki Rupniewskiej, a Małgorzata Mańka-Szulik nie sprawuje już władzy, część radnych miała wątpliwości czy takie posunięcie Rady nie będzie skutkowało negatywnie na miasto, np. poprzez gorszą pozycję negocjacyjną przy ewentualnym zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Przedstawiciele władz uspokajali, że nie powinno mieć to negatywnego wpływu na miasto.

Głównym powodem nieudzielenia absolutorium prezydent Zabrza za 2023 rok przez radnych była negatywna opinia wydana przez Regionalną Izbę Obrachunkową o przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu za poprzedni rok.

– Główne zarzuty Regionalnej Izby obrachunkowej koncentrowały się wokół takich zagadnień jak: wykonanie deficytu budżetu wyższego niż planowany, w szczególności była mowa o pokryciu deficytu ze źródeł wskazanych przez organ wykonawczy (prezydent – przyp. red.), a nie przez stanowiący (rada – przyp. red.), pokrycie deficytu z części subwencji oświatowej i dotacji, które miały być przeznaczone na poczet roku 2024, pokrycie deficytu ze zobowiązań zwrotnych, pokrycie deficytu nadwyżką środków z tytułu dochodów opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz pokrycie deficytu dochodami z tytułu sprzedaży zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – mówiła skarbnik miasta Joanna Ilnicka.

Jak dodawała, RIO wskazała tu także na odraczanie płatności. Działo się tak – jak czytamy w opinii – wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na kwotę 22,4 mln zł i wobec Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na kwotę blisko 18,8 mln zł.

Wzrost zadłużenia, naruszanie przepisów, problemy z płynnością…

– Wielokrotne naruszenie ustawowych reguł obowiązujących w toku
wykonywania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, dalszy wzrost zadłużenia Miasta, przy jednoczesnym uwydatnianiu się problemów z płynnością finansową, zdaniem Składu Orzekającego uzasadnia wydanie negatywnej opinii o wykonaniu budżetu roku 2023 – przeczytała podsumowanie uzasadnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej Joanna Ilnicka, skarbnik Zabrza.

„Niepotrzebny kłopot”. Czy nieudzielenie absolutorium wpłynie negatywnie na miasto?

Część radnych przed głosowaniem wyrażała obawy, że brak absolutorium może w przyszłości negatywnie wpłynąć na miasto.

– Na komisji rewizyjnej zapytałem pani skarbnik, czym dla miasta skutkuje nieudzielenie absolutorium. Nie dostałem do dzisiaj tej odpowiedzi. Szukałem różnych odpowiedzi, czy precedensów w innych miastach. Zdania prawników są podzielone; jedni twierdzą, że miasto może na tym stracić, a biorąc pod uwagę trudną sytuację – od dwóch miesięcy słyszymy, że jest trudna sytuacja w naszym mieście – dokładanie jeszcze niepotrzebnych kłopotów uważam za trochę niestosowne. Obecna prezydent przecież nie będzie ponosiła z tego tytułu żadnych konsekwencji. W związku z tym uważam, że bezpieczniej będzie się wstrzymać przy tym głosowaniu – mówił radny Grzegorz Turek (PiS).

W podobnym tonie wypowiadał się radny Krystian Jonecko (SdZ), który miał obawy, czy podjęcie tej uchwały wpłynie negatywnie na pozycję negocjacyjną miasta z bankami. Nie tylko on miał tego typu przemyślenia.

– Ja troszeczkę żałuję, że ustawodawca nie odstąpił w tym roku od udzielania absolutorium prezydentom miast, którzy już nie pełnią tej funkcji. Jest to tylko techniczna sprawa, która umożliwia podjęcie działań odnośnie odwołania prezydent miasta. Nie wiem czy jest to dla miasta korzystne – mówił radny Janusz Bieniek i również wskazał na możliwość wykorzystania tego przez banki w negocjacjach przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań, czy emisji obligacji.

Radny dodał, że podjęcie tej uchwały nie będzie miało żadnego wpływu na urząd obecnej prezydent Agnieszki Rupniewskiej.

Na obawy radnych odpowiadała skarbnik miasta Joanna Ilnicka.

– Faktycznie na komisji była o tym mowa i zadał pan to pytanie, czy będzie miało to wpływ jeśli chodzi o nasze obecne zobowiązania dłużne bądź nowe. Odpowiedział, że w żadnej z umów, które mamy zawarte nie praktykuje się takich zapisów, przynajmniej nie jest mi to znane, żeby podniesienie bądź obniżenie oprocentowania warunkować kwestią udzielenia bądź nieudzielenia absolutorium. Tak jak pan przeszukałam trochę internet, kolegę Google, również dzwoniłam do swoich współpracowników, znajomych i według informacji uzyskanych z instytucji finansowych, sam fakt nieudzielenia absolutorium, tym bardziej w tym roku, raczej nie powinien mieć wpływu i nie będzie miał wpływu na poziom oprocentowania, co nie zmienia faktu, że na ten poziom mają inne czynniki, jak np. sytuacja finansowa miasta – odpowiadała.

Ostatecznie radni stosunkiem głosów 19-za, 2-przeciw, 4-wstrzymujące się nie udzielili absolutorium prezydent Zabrza za rok 2023.

Polecamy także najnowszy audio-felieton „Antczak i Pawlenka o… Zabrzu.” Tym razem o wymownym tytule ”Hrabina każdemu ręki nie poda.”⬇️

Źródło: W Zabrzu, Foto: Archiwum Zabrze24.info

Podobne artykuły

Tomasz Piątek kolejnym gościem Pawła Kobylińskiego

redaktor

Półtoraroczne dziecko i rodzice podtruci czadem na Zaborzu

redaktor

36 latek zatrzymany z amfetaminą i marihuaną [WIDEO]

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «