Większość z nas potrzebuje energii i zdrowia aby móc cieszyć się życiem, korzystać z jego uroków. Chcemy być wolni od chorób czy ułomności. Pomimo, iż stan zdrowia człowieka zależy przede wszystkim od cech dziedzicznych, jednak na samopoczucie wpływa również w dużej mierze to, jak i ile jemy; czy nasza podatność na stres jest niska i jak sobie z tym radzimy; a także czy dbałość o poprawę wyglądu ma dla nas znaczenie.
Lepiej zapobiegać niż leczyć w trybie aktualnych warunków życia na pewno ma znaczenie. Stwierdzenie „taki jesteś, jak się odżywiasz” jest poparte naukowymi badaniami. Zdrowa, zróżnicowana dieta, na którą składają się pożywne, niskotłuszczowe produkty, zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, cukrzyca, choroby serca, udar mózgu czy otyłość. Ponieważ pacjenci nie potrafią instynktownie wybierać zdrowych pokarmów, należy uczyć ich rozpoznawania, których składników pokarmowych potrzebuje organizm i co jeść aby tych składników dostarczyć. Rzadko który pacjent zada sobie trudu dobierania właściwych produktów spożywczych i wykształcenia u siebie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Życie w pośpiechu, gorączkowy tryb to w konsekwencji dla człowieka stres przypominający ładunek elektryczny. Wyłącznie od naszej decyzji zależy czy wolimy nauczyć się z nim żyć, czy będziemy czekać aż wysadzi nas w powietrze. Zainstalujemy bezpiecznik i będziemy kontrolować ten ładunek, czy zaryzykujemy wybuchem.
Rozwój stresu emocjonalnego kontra świadomość tych miejsc , w których wykorzystamy umiejętnie radzenie sobie ze stresem aby go wreszcie zatrzymać – to kolejne zadanie dla świadomego lekarza, który w dobie przemysłu reklamowego, podejmie kluczowe dla pacjenta decyzje w leczeniu jego schorzeń.
Dodając do tego, że hasło „ruch znaczy zdrowie” nie dla każdego jest motywatorem, specjaliści medycyny stoją przed nie lada wyzwaniem.
Szkolenia i kursy
Celem dostosowania wiedzy lekarzy wobec zwiększających się z każdym rokiem zachorowań, gdzie w 90% ich podłożem są złe nawyki funkcjonowania pacjentów, wychodzimy naprzeciw, proponując szeroki zakres podniesienia kwalifikacji obsługi medycznej. W tym celu proponowane są szkolenia dla lekarzy, które pozwolą na prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny choroby i podjęcie sposobów zmniejszenia dolegliwości z tym związanych, co w konsekwencji może skutecznie wyeliminować jego następstwa. Dodatkowym aspektem będą również kursy, które w znaczący sposób mogą poszerzyć zakres świadczonych usług medycznych. Takich możliwości jest wiele, począwszy od warsztatów związanych z rozpoznawaniem objawów:
- złego odżywiania i jego wpływu na zaburzenia – zastosowanie odpowiedniej suplementacji, skuteczne przekonanie pacjenta do zmiany nawyków żywieniowych z pomocą dietetyka,
- dysfunkcji zaburzających osobowość – interwencja psychologiczna pomocna w leczeniu depresji młodzieży czy osób starszych (senior),
- fizjoterapia zachowawcza i pooperacyjna, w szczególności leczenie pourazowe barków czy kończyn dolnych,
- zapobieganie i leczenie skutków osteoporozy,
- stomatologiczne leczenie wad zgryzu, ortodoncja, protetyka,
- terapie manualne (masaże lecznicze).
W obsłudze medycznej zaznaczyć należy również relację lekarz a pacjent-senior. Tutaj komunikacja nie jest jednoznaczna. Długość życia pacjentów starszej populacji wymaga od personelu medycznego stałej i długoletniej opieki. Brak odpowiednich umiejętności komunikacji w tym obszarze rzutować będzie na dalszy przebieg choroby pacjenta oraz odbiór przez pacjentów konkretnej placówki medycznej. Prawidłowa komunikacja nie tylko ułatwi diagnozowanie choroby i jej skutków, ale wpłynie całościowo na ocenę predyspozycji lekarza, poprzez jakość obsługi, tworząc przyjazną i bezpieczną placówkę medyczną w środowisku.
W tym celu polecana jest propozycja warsztatów skutecznej komunikacji z pacjentem, co w konsekwencji po stronie lekarza wpłynie na zminimalizowanie efektu jego zniechęcenia w leczeniu pacjenta.
Dodatkowym efektem odbytych szkoleń i kursów jest możliwość podjęcia przez lekarzy współpracy z daną placówką medyczną w ramach staży klinicznych.