fbpx
INFORMACJE

Zabrzański radny od lat bezskutecznie walczy o rondo

W jego kilkuletniej walce o rondo na Osiedlu Młodego Górnika nie sprzyja mu nawet nowa władza w Zabrzu, której sam jest przedstawicielem oraz partyjni koledzy. Nic też nie wskazuje na to, że rondo na skrzyżowaniu ulic Pod Borem i Ziemskiej, o które zabiega radny Alojzy Cieśla w najbliższym czasie powstanie.

W jego kilkuletniej walce o rondo na Osiedlu Młodego Górnika nie sprzyja mu nawet nowa władza w Zabrzu, której sam jest przedstawicielem oraz koledzy z Koalicji Obywatelskiej. Nic też nie wskazuje na to, że rondo na skrzyżowaniu ulic Pod Borem i Ziemskiej, o które zabiega radny Alojzy Cieśla w najbliższym czasie powstanie.

O jego budowę Cieśla zabiega od 2020 roku. Powód? Na skrzyżowaniu ulic Pod Borem i Ziemskiej dochodzi do wielu kolizji. Do zmniejszenia ich liczby mogłoby się przyczynić właśnie rondo – co potwierdził zresztą główny inżynier miasta.

Ciąg dalszy artykułu pod materiałem wideo.

Przeczytaj też i obejrzyj wideo: Blisko 2,5 tysiąca podpisów wysłano już przeciwko likwidacji autobusu 234 [MATERIAŁ WIDEO] – Zabrze24.info

Po zmianie władzy w Zabrzu, której Cieśla również jest przedstawicielem jako radny Koalicji Obywatelskiej, ponownie zwrócił się o przeanalizowanie zasadności budowy ronda na Osiedlu Młodego Górnika i podjęcie decyzji o jego budowie.

Sprawa stanowiła przedmiot obrad Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wskazała ona, że ze względu na istniejące ograniczenia terenowe (sprzedane tereny inwestycyjne, działki Lasów Państwowych, ogródki działkowe), brak jest możliwości wybudowania pełnowymiarowego skrzyżowania o ruchu okrężnym. Komisja wyraziła opinię, że najwłaściwszym rozwiązaniem dla poprawy bezpieczeństwa ruchu w obrębie skrzyżowania ulic Pod Borem/Ziemska jest zmiana pierwszeństwa przejazdu z równoczesnym doposażeniem tego skrzyżowania w aktywne znaki drogowe zamontowane na specjalnych konstrukcjach na wysięgnikach nad jezdnią – czytamy w odpowiedzi prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej.

Koszt takiej inwestycji łącznie z niezbędnym wykonaniem podłączenia aktywnych znaków do sieci energetycznej oszacowano na ok. 150 tys. zł. To, jak podkreślają władze, wymaga otwarcia nowego zadania inwestycyjnego.

Z uwagi na nieodpowiedzialną politykę finansową poprzednich władz miasta obecnie nie posiadamy środków finansowych na realizację wielu oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Proponowane zmiany organizacji ruchu zostaną wdrożone w terminie późniejszym, po pozyskaniu odpowiednich środków finansowych – odpowiada Agnieszka Rupniewska, prezydent Zabrza.

Foto: Facebook Alojzy Cieśla

Podobne artykuły

Domowa plantacja marihuany w centrum Zabrza

redaktor

Nieszczęśliwa siódemka, czyli najbardziej nietrafione inwestycje 2022 roku w Zabrzu

redaktor

Budżet Zabrza po myśli władzy – niekoniecznie mieszkańców

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «