W ostatnich latach głośno jest o oszustwach, którego ofiarą padają przede wszystkim seniorzy, ale nie tylko. Często mówi się o oszustwach „na wnuczka”, czy „na policjanta”, które ukierunkowane są na wyłudzenie pieniędzy od nieświadomej osoby. Problem polega na tym, że oszuści ciągle poszukują nowych sposobów i stosują wyszukane sztuczki. Media donoszą o wciąż pojawiających się nowych mechanizmach przestępczych (o sprawie pisze Express Bydgoski), których celem jest pozyskanie danych osobowych od ofiary, służących następnie oszustom do różnych celów (np. wzięcia kredytów).
Seniorzy szczególnie narażeni
Niewątpliwie szczególnie narażeni na różnego rodzaju oszustwa są seniorzy. Przestępcy cynicznie wykorzystują bezradność starszych osób i ich niewiedzę w zakresie nowych technik. Pomimo licznych akcji informacyjnych, wciąż słyszy się o kolejnych oszukanych osobach, które przekazały pieniądze przestępcom (w tym również ludziach młodych). Sprawę utrudnia również fakt, że oszuści nieustannie zmieniają swoje metody.
Nowe typy oszustw
W ostatnim czasie donosi się o dwóch nowych typach oszustw – „na książkę telefoniczną” i „na policjanta”. Pierwsza ze wskazanych metod polega na tym, że oszust dzwoni do potencjalnej ofiary podając się na pracownika firmy telekomunikacyjnej i informuje ją o pracach nad nową książką telefoniczną. Po jakimś czasie osoba ta zjawia się u ofiary i żąda od niej zapłaty za rzekomo zamówioną książkę, grożąc odpowiedzialnością prawną w przypadku odmowy. Nowe oszustwo na tzw. policjanta polega natomiast na tym, że oszust dzwoni do ofiary podając się za policjanta i informuje ją o złapaniu przestępców z podrobionymi dowodami osobistymi. Pod pretekstem weryfikacji danych, wyciąga on od nieświadomej ofiary jej dane osobowe (np. PESEL), które następnie służą do podjęcia próby zaciągnięcia zobowiązań finansowych.
Warto zastrzec PESEL!
Z pewnością najlepszym sposobem walki z oszustami jest zachowanie daleko posuniętej ostrożności. Zdarza się jednak, że wobec zastosowania wymyślnych technik psychologicznych, nawet czujne osoby dadzą się nabrać. Warto więc na wszelki wypadek zabezpieczyć się przed potencjalnymi skutkami podstępnego pozyskania naszych danych. W tym celu jedną z najlepszych metod jest zastrzeżenie numeru PESEL – jest to bezpłatne i proste! W przypadku, gdy numer PESEL jest zastrzeżony, przestępcy nie będą mogli zaciągnąć zobowiązań finansowych w naszym imieniu.
Zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez portal GDPR.PL prostą instrukcją krok po kroku, pokazującą w jaki sposób możemy zastrzec nasz numer PESEL i w jaki sposób możemy cofnąć jego zastrzeżenie – Zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL- prosta instrukcja jak to zrobić!
Autor: Szymon Dawidczyk, Omni Modo Sp. z o.o. oraz portal gdpr.pl