Na szczęście dawno minęły już czasy, gdy zakup maszyny rolniczej przez indywidualnego rolnika graniczył z cudem, a gdy on się już spełnił, to i tak na pole trafiał wyłącznie sprzęt polskich producentów lub ten pochodzący z fabryk innych krajów zza wschodniej granicy. Dziś w polskich gospodarstwach można już spotkać maszyny rolnicze wszystkich światowych marek. Jedyną barierą w zakupie dowolnej marki mogą być pieniądze, a właściwie ich brak. Ale i na to są sposoby.
Jak teoria ma się do praktyki?
Konkurencja w branży maszyn rolniczych jest ogromna i produkujący je dosłownie prześcigają się w różnych pomysłach, aby tylko skusić rolnika do kupna właśnie jego sprzętu. Dlatego można spotkać tyle promocji, rabatów i atrakcyjnych systemów finansowania zakupu każdej maszyny rolniczej, że brak gotówki to nie jest już żaden problem. Swoje zadania spełnia w tej materii także reklama, na którą wydawane są spore sumy pieniędzy.
Taka rywalizacja ma również dobre strony dla rolników. Każdy producent musi dbać o jakość swoich wyrobów, ponieważ rolnicy też wymieniają się informacjami na temat tego, jak w praktyce sprawdzają się maszyny rolnicze i czy trwałość i funkcjonalność tak podkreślana w reklamach nie jest jedynie marketingowym chwytem, a atrakcyjne z pozoru raty, to w rzeczywistości zbyt duże obciążenie dla budżetu rolnika. Konkurencja nie pozwala również na dowolne windowanie cen i zmusza każdą markę do tego, aby na przykład serwisy i części do maszyn John Deere, Fendt lub innych były bardzo łatwo dostępne. Nawet takie elementy jak szyby rolnicze, które na pierwszy rzut oka wydają się mało znaczącymi częściami, ale ich i uszkodzenia mogą skutecznie unieruchomić najdroższy sprzęt. Ponieważ przez popękaną szybę niewiele widać, a gdy jest zbita, to praca w deszczu, przy silnym wietrze lub na mrozie nie jest raczej możliwa.
Online taniej niż stacjonarnie
A i takie elementy jak szyby rolnicze mogą bardzo łatwo się zniszczyć, ponieważ wszystkie maszyny rolnicze bez względu na logo producenta pracują często w bardzo trudnych warunkach terenowych, gdzie o piach, błoto, kamienie, drzewa nie jest trudno. Można w coś uderzyć lub o coś zahaczyć.
Na szczęście nie ma dziś w Polsce problemów z kupnem części do John Deere, Fendt lub innych maszyn rolniczych. Ale gdy trzeba się w nie zaopatrzyć, lepiej przeznaczyć najpierw trochę czasu na poszukanie najtańszej oferty, ponieważ ceny części do maszyn rolniczych – głównie tych zagranicznych – są bardzo zróżnicowane i mogą być bardzo wysokie szczególnie w firmowych serwisach i sklepach firmowych. Dlatego na przykład warto zainteresować się ofertami internetowych sklepów rolniczych. W ich magazynach są szyby rolnicze do wszystkich marek i części do sprzętu John Deere, Fendt oraz innych marek – nie tylko produkowanego ostatnio, ale również przed laty. Poza tym jest też spora szansa, że ceny są tam zawsze niższe niż gdzie indziej. Kupno przez internet jest też wygodne, ponieważ towar zamawia się z domu i na wskazany adres zostanie dowieziony.