Folie antywłamaniowe, folie przeciwsłoneczne, folie reklamowe oraz folie mrożone to dzisiaj najpopularniejsze folie na okna dostępne na rynku. Każda z nich służy zupełnie różnym celom i przydaje się nam w odmiennych sytuacjach. Są to produkty, które możemy wykorzystywać nie tylko w przestrzeniach publicznych – sklepach, lokalach, czy biurach, ale i w naszych domach. Poznajmy bliżej ich właściwości i zastosowanie!
Folie mrożone należą do grupy określanej jako folie prywatyzujące. Znajdziemy w niej także folie mleczne i folie dekoracyjne. Ich celem jest stworzenie komfortowych warunków do pracy i przyjmowania klientów poprzez ograniczenie widoczności z zewnątrz i na zewnątrz. Folie mrożone, mleczne i dekoracyjne mają również zdolność do rozbijania światła na delikatniejsze, bezpieczniejsze dla naszych oczu.
Folie mrożone i folie mleczne wykazują wiele podobieństw. Różnic możemy dopatrywać się w kolorystyce oraz strukturze. Folie mrożone wyróżniają się subtelnie grafitowym, a nie mlecznym, białym odcieniem. Mogą być również dodatkowo zdobione ploterowymi wzorami, ponieważ mają elastyczniejszą powierzchnię. Folie dekoracyjne to natomiast folie z już gotowymi wzorami o różnych kształtach i formach.
Jeśli interesują nas folie reklamowe, nasz wybór może paść na folie OWV (one way vision), folie z nadrukiem lub folie ploterowe.
Pierwsze z nich to folie o perforowanej strukturze. Tworzą efekt podobny do lustra weneckiego, zapewniając prywatność z zewnątrz, przy braku jednoczesnego ograniczania widoczności na otoczenie.
Folie reklamowe z nadrukiem mają z kolei pełną, jednolitą powierzchnię, która nie pozwala na podglądanie z dwóch stron. Występują jako folie monomeryczne z nadrukiem i folie polimerowe z nadrukiem. Drugie z nich są trwalsze oraz przeznaczone do szerszego zastosowania, w tym aplikacji na nie do końca równych powierzchniach.
Folie reklamowe ploterowe, jak wskazuje ich nazwa, to artykuły przystosowane do wycinania wzorów przy użyciu plotera.
Folie przeciwsłoneczne okienne
Osoby, które szukają sposobu na obniżenie temperatury we wnętrzach, np. biurach, czy lokalach, a także zredukowanie wpływu szkodliwego rażenia słonecznego, zrobią to dzięki foliom przeciwsłonecznym.
Folie przeciwsłoneczne dzielą się na:
- folie przeciwsłoneczne metalizowane –
- tworzące na powierzchni efekt lustra weneckiego ze względu na napylanie metalami i srebrem. To również najciemniejsze folie przeciwsłoneczne.
- folie przeciwsłoneczne ceramiczne – jasne folie przeciwsłoneczne,
- o
- przezroczystej
- , transparentnej powierzchni, napylanej ceramiką.
- folie przeciwsłoneczne kompozytowe –
- to
- folie przeciwsłoneczne
- będące połączeniem dwóch powyższych, często określane jako multiglass lub folie pół-ceramiczne. Są jaśniejsze niż folie metalizowane, jednak odrobinę ciemniejsze niż ceramiczne. Tworzą przy tym subtelny efekt lustra weneckiego.
- folie przeciwsłoneczne na poliwęglan – folie na świetliki dachowe,
- przeznaczone nie do montażu na szkle, a powierzchniach poliwęglanowych.
W zapewnieniu zwiększonej ochrony osób i mienia pomoże nam grupa produktów, określanych jako folie zabezpieczające. To do niej należą folie antywłamaniowe (folia antywłamaniowa P2A), folie ochronne (folie ochronne P1A), folie bezpieczne (folia bezpieczna B2B). Zaaplikowane na szybie sprawiają, że w wyniku uszkodzenia jej ostrym narzędziem, takim jak np. cegła, szkło wprawdzie pęka, jednak nie rozpryskuje się na kawałki. Utrzymująca się w ramie szyba opóźni i utrudni próbę wtargnięcia do środka intruza, a przy tym zabezpieczy osoby trzecie przed ryzykiem skaleczenia się odłamkami.
Najgrubsze i najtrwalsze z tej grupy to klasyczne folie antywłamaniowe na okna, zapewniające najskuteczniejszą ochronę. Nieco mniej wytrzymałe są folie ochronne, a do najcieńszych modeli zaliczają się folie bezpieczne na szyby.
Ze względu na swoje indywidualne właściwości, folie antywłamaniowe z montażem, folie ochronne na okna i folie bezpieczne znajdują nieco odmienne zastosowanie. Przykładowo, folie antywłamaniowe są znacznie częściej wybierane do miejsc takich jak placówki bankowe, czy salony jubilerskie z kolei folie bezpieczne cieszą się większą popularnością w przedszkolach, szkołach, sklepach spożywczych lub lokalach gastronomicznych.