fbpx
BIZNES

Czy warto montować zmiękczacz wody? 

Zmiękczanie wody, czyli usuwanie z niej związków odpowiedzialnych za powstawanie m.in. osadów wapiennych, niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla instalacji wodociągowej w budynku, jak i dla komfortu użytkowników. Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto zdecydować się na montaż zmiękczacza wody oraz podpowiadamy jakie rozwiązanie najlepiej zastosować.

Zmiękczanie wody, czyli usuwanie z niej związków odpowiedzialnych za powstawanie m.in. osadów wapiennych, niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla instalacji wodociągowej w budynku, jak i dla komfortu użytkowników. Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto zdecydować się na montaż zmiękczacza wody oraz podpowiadamy jakie rozwiązanie najlepiej zastosować.

Zmiękczacz wody – zalety stosowania

1. Ochrona urządzeń i instalacji w budynku

Woda o podwyższonej twardości zawiera wysokie stężenia minerałów, głównie wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za wytrącanie się tzw. kamienia kołowego  na powierzchniach grzewczych. Prowadzi to do skrócenia żywotności domowego AGD tj. zmywarka, pralka, ekspres do kawy. Ponadto szybsze zużycie przy korzystaniu z twardej wody zauważalne jest na urządzenia służące do podgrzewania ciepłej wody użytkowej jak bojlery lub wymienniki kotłów, a także wymienniki w kotłowniach w przypadku budynków wielorodzinnych. Wszystkie pompy cyrkulacyjne ciepłej wody oraz wodomierze ulegają awariom w wyniku przyspieszonego zużycia.

Do tego dochodzi jeszcze zmniejszenie prześwitu rur wodociągowych w wyniku odkładających się osadów, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia w końcowych punktach odbioru wody.

Niezwykle istotną zaletą stosowania miękkiej wody jest łatwiejsze czyszczenie kabin prysznicowych, zlewów, wylewek, sanitariatów, a także glazury łazienkowej.

2. Oszczędność energii i kosztów ogrzewania

Kamień kotłowy to izolator ciepła, którego ogrzanie wymaga dodatkowej energii cieplnej, co przekłada się bezpośrednio na większe jej zużycie, czyli zwiększa koszty ogrzewania wody. Natomiast zmiękczona woda to bardziej efektywne ogrzewanie, ale także lepsze pienienie się środków czystości i detergentów, co prowadzi do obniżenia ich zużycia, a tym samym kosztów, oraz co również istotne pozytywnego wpływu na środowisko naturalne.

3. Lepsza jakość prania i mycia

Miękka woda powoduje, że tkaniny po praniu są miększe, dłużej zachowują kolor i są mniej podatne na zużycie. Ponadto naczynia i sztućce myte w miękkiej wodzie są bardziej błyszczące i nie mają smug ani osadów.

4. Korzyści zdrowotne i higieniczne

Miękka woda sprawia, że włosy są gładkie i mniej łamliwe. Ponadto zmiękczona woda jest delikatniejsza dla skóry, co jest szczególnie istotne dla osób z wrażliwą skórą lub problemami dermatologicznymi.

5. Lepsza jakość wody do napojów

Woda zmiękczona nie wytwarza na powierzchni przygotowywanych napojów mętnych, pływających osadów, a także powoduje, że przygotowywane kostki lodu są czyste i bez nalotów.

Zmiękczacz wody – sprawdzony problem na twardą wodę

Zmiękczacze wody są powszechnym rozwiązaniem na twardą wodę. Ich popularność wynika z faktu, że zmiękczanie wody z wykorzystaniem jonowymienników jest procesem skutecznym, bezpiecznym i powszechnie stosowanym na całym świecie.

Kompaktowy zmiękczacz wody

Mały zmiękczacz wody umieszczony w tzw. kabinecie, to rozwiązanie, które bardzo dobrze się sprawdza w przypadku zmiękczania wody w budownictwie jednorodzinnym, gdzie woda jest dostarczana z lokalnego wodociągu. Z reguły jego lokalizacja jest za wodomierzem w pomieszczeniu technicznym, dzięki czemu chroni całą instalację w budynku, a tym samym urządzenia AGD.

Zmiękczacz wody w bloku

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie są pozbawieni możliwości korzystania z miękkiej wody.  W tym przypadku jednak możliwość montażu zmiękczacza wody w mieszkaniach jest ograniczona ze względu na ilość dostępnego miejsca oraz brak technologicznej możliwości zmiękczenia  wody gorącej. Niemniej montaż centralnego zmiękczacza za wodomierzem głównym budynku, rozwiązuje ten problem bardzo skutecznie, ponieważ tak zlokalizowane urządzenie zabezpiecza całą instalację budynku i wszystkie urządzenia w poszczególnych mieszkaniach, a także w tzw. części wspólnej. Centralny zmiękczacz wody w bloku posiada ponadto bardzo ważną zaletę – rozkład kosztów na wszystkie lokale mieszkalne. Taka możliwość sprawia, że koszty przypadające na pojedynczy lokal mieszkalny są zdecydowanie mniejsze niż koszty montażu zmiękczacza w mieszkaniu.

Zmiękczacz wody ze studni

W przypadku wody dostarczanej z własnej studni bezwzględnie należy w pierwszej kolejności wykonać badania wody, aby sprawdzić skład i stopień występowania poszczególnych zanieczyszczeń wody. W przypadku wody ze studni bardzo często wymaga ona zastosowania innych filtrów wody np. odżelaziacza, które trzeba zamontować przed zmiękczaczem.

W takich przypadkach warto skontaktować się z firmą, dla której uzdatnianie wody to główny zakres działalności, dzięki czemu uzyskamy poprawny dobór urządzeń, które będą służyły przez wiele lat.

Podsumowując, zmiękczanie wody przynosi wiele korzyści użytkowych oraz ekonomicznych, które poprawiają komfort życia oraz pozwalają obniżyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Zaoszczędzone nerwy są bezcenne.

Posłuchaj najnowszego podcastu Antczak i Pawlenka o… Zabrzu – Rybnicki Full⬇️

Podobne artykuły

Dostęp do spotkań łatwiejszy jak nigdy wcześniej. Gdzie dostępna jest Ekstraklasa na żywo?

@admin

Cudzoziemcy zapełniają polskie budowy, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej!

@admin

Paweł Kobyliński pisze – Jak ożywić zabrzańskie Śródmieście?

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «