Choroby układu oddechowego to niestety chleb powszedni coraz większej ilości osób. Oprócz medykamentów i podstawowych środków medycznych warto spróbować innych wariantów leczenia. Okazuje się, że skuteczną metodą terapii jest nebulizacja. Na czym polega proces? Jak działają nebulizatory? Czy każdy może ich używać? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości!
Nebulizacja — na czym polega zabieg?
Alternatywą dla klasycznych terapii jest nebulizacja. Jest to zabieg, który można przeprowadzić w zaciszu własnego domu. Lek w formie mgiełki jest podawany pacjentowi przez usta. Trafia on bezpośrednio do układu oddechowego. Nebulizatory rozpylają lek do specjalnej postaci, w której zawieszone są kropelki leku. Te największe wchłaniają się już w górnych drogach oddechowych. Nieco mniejsze — w obrębie dużych oskrzeli i tchawicy. Jeszcze mniejsze trafiają do oskrzeli i oskrzelików, a warianty mniejsze niż 3 µm wchłaniają się w pęcherzykach płucnych. W całym procesie mgiełka rozpylana jest samoczynnie. Pacjent wdycha ją przez dedykowany ustnik i maskę.
Nebulizatory, czyli skuteczna pomoc w walce z różnymi dolegliwościami
Zastanawiasz się, dla kogo nebulizator okaże się najbardziej przydatny? Ten sposób podawania leku najczęściej stosuje się u astmatyków i osób cierpiących na obturacyjną chorobę płuc. Nebulizatory goszczą też w domach chorych na mukowiscydozę. Ich zalety doceniają także anginowcy oraz alergicy. Są niezastąpione w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych.
Jednak urządzenie może być wykorzystywane przez wszystkich! Nie ma też znaczenia wiek. Nebulizacja może być stosowana zarówno u dzieci, jak i osób starszych. Nowoczesne nebulizatory nie wymagają koordynacji wdechowo-wydechowej kuracjuszy. Zabieg może być przeprowadzony nawet u niemowlaka. Ciekawą ofertę nebulizatorów posiada między innymi sklep Salmor.
Zalety wykorzystywania nebulizatorów
Leki podawane doustnie zazwyczaj są skuteczne, jednak nierzadko po ich przyjęciu występują skutki uboczne. Wykorzystując nebulizatory, minimalizujemy występowanie niepożądanych efektów. Jakie zalety ma jeszcze sprzęt? Przede wszystkim jego zastosowanie umożliwia podanie leku tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Aplikacja jest natychmiastowa. Komfort życia osób, które cierpią na przewlekłe choroby układu oddechowego, jest o wiele większy. Regularne korzystanie z nebulizatorów zmniejsza też ryzyko infekcji u zdrowych osób. Urządzenie przydaje się zwłaszcza w pomieszczeniach o obniżonej wilgotności.