fbpx
INFORMACJE

Manipulacja Skutecznych dla Zabrza? Sprawdza to Urząd Marszałkowski

Chociaż do rewitalizacji zabytkowej Wieży Ciśnień przy ul. Zamoyskiego, ugrupowanie prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik – Skuteczni dla Zabrza, nie dołożyło ani złotówki, to chwalą się na billboardzie, jakby sfinansowali niemal całą tę inwestycję. Wygląda to na bezczelną i niechlubną reklamę i polityczny PR, a także manipulowanie wyborcami. Remont zabytkowej wieży ciśnień w Zabrzu sfinansowany został w większości ze środków Unii Europejskiej, dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego.

Chociaż do rewitalizacji zabytkowej Wieży Ciśnień przy ul. Zamoyskiego, ugrupowanie prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik – Skuteczni dla Zabrza, nie dołożyło ani złotówki, to chwalą się na billboardzie, jakby sfinansowali niemal całą tę inwestycję. Wygląda to na bezczelną reklamę i niesmaczny polityczny PR, a także manipulowanie wyborcami. Remont zabytkowej wieży ciśnień w Zabrzu sfinansowany został w większości z pieniędzy Unii Europejskiej, dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego.

Jeden z billboardów o treści „tak jest, a tak było”, na którym jest zdjęcie wieży ciśnień sprzed remontu oraz po remoncie, został opatrzony logotypem Skuteczni dla Zabrza. To ugrupowanie prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik i jej radnych, którego wkład finansowy w remont zabytku jest zerowy. Dlaczego?

A dlatego, że rewitalizacja Zabytkowej Wieży Ciśnień przy ul. Zamoyskiego w Zabrzu została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Koszt projektu to 34 mln zł (34 058 714,26 zł) z czego 26,4 mln zł (26 464 459,32 zł) to dofinansowanie z Unii Europejskiej, które miasto otrzymało dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego. Pozostała część kwoty to wkład własny miasta.

Kilka dni temu skontaktowaliśmy się drogą mailową z ugrupowaniem Skuteczni dla Zabrza, zadając między innymi pytanie dlaczego na billboardzie z wieżą ciśnień pojawiło się ich logo. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Urząd Marszałkowski chce wyjaśnień

Sprawą zainteresował się również Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, dzięki któremu Zabrze pozyskało dziesiątki milionów złotych na rewitalizację zabytkowego obiektu. Jak się okazuje, promocja inwestycji ze środków Unii Europejskiej wymaga poinformowania, z jakiego programu została pozyskana dotacja i jakiej była wysokości.

Takich informacji na billboardzie, za pomocą którego Skuteczni dla Zabrza robią sobie „fantastyczny”, polityczny PR w ogóle nie ma. Jak udało nam się dowiedzieć, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w najbliższym czasie skieruje zapytania do Urzędu Miejskiego w Zabrzu, jak również do Skutecznych dla Zabrza, dlaczego zabrakło na billboardzie informacji o unijnym dofinansowaniu.

– Są jasne wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące informowania o projektach realizowanych przy wsparciu funduszy europejskich. To precyzyjne określenie m.in. kwoty i źródła finansowania. W tym przypadku nie ma takiej informacji – mówi Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Nieskuteczna reklama skutecznych…

Działanie Skutecznych dla Zabrza to – jak potwierdził politolog z Uniwersytetu Śląskiego – manipulacja i wcale tego typu działania nie pomogą w wygraniu przyszłorocznych wyborów samorządowych Małgorzacie Mańce-Szulik.

– Powiedzmy sobie szczerze, że taka informacja o dofinansowaniu unijnym powinna się na tym billboardzie znaleźć. Wygląda jednak na to, że Skuteczni dla Zabrza bawią się w kotka i myszkę, albo takie dziecięce zamknięcie oczu i świat znika… Wiadomo, że media taką informację prędzej czy później podchwycą. Tego typu promocja na billboardzie raczej przyniesie Skutecznym dla Zabrza i Małgorzacie Mańce-Szulik efekt odwrotny od oczekiwanego. Bardziej zaszkodzi niż pomoże w pozyskaniu zaufania wyborców – skomentował dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Podobne artykuły

To był mocno społeczny Tłusty Czwartek…

redaktor

Przez COVID ZTM wprowadza zmiany w kursowaniu prawie 100 linii!

redaktor

Za darmo Kolejami Śląskimi nie tylko do Katowic

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «