fbpx
INFORMACJE KULTURA

Nowa prezydent Zabrza odda zabytkowe obiekty poprzemysłowe za symboliczną złotówkę?

Jest projekt uchwały dotyczący przekazania samorządowi województwa śląskiego większości udziałów Zabrza w obiektach Muzeum Górnictwa Węglowego. Oznacza to, że Wieża Ciśnień Carboneum, Sztolnia Królowa Luiza i Zabytkowa Kopalnia Guido nie będą już w ogóle należeć do naszego miasta. Sprawę nagłośnił w mediach społecznościowych radny Kamil Żbikowski.

Jest projekt uchwały dotyczący przekazania samorządowi województwa śląskiego większości udziałów Zabrza w obiektach Muzeum Górnictwa Węglowego. Oznacza to, że Wieża Ciśnień Carboneum, Sztolnia Królowa Luiza, Park 12 C i Zabytkowa Kopalnia Guido nie będą już w ogóle należeć do naszego miasta. Sprawę nagłośnił w mediach społecznościowych radny Kamil Żbikowski.

Z projektu uchwały, który prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska przesłała do zabrzańskich radnych wynika, że od 1 stycznia 2025 r. Muzeum Górnictwa Węglowego ma w całości stać się własnością województwa śląskiego i to władze w Katowicach będą decydować o przyszłości takich obiektów jak Wieża Ciśnień Carboneum, Zabytkowa Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza czy Park 12 C. Warto tu wspomnieć, że na razie Zabrza dysponują większościowym pakietem – 51 proc. w Muzeum Górnictwa Węglowego.

Nie ma informacji, czy i w jakim zakresie zbycie udziałów Zabrza w MGW będzie wiązało się z jakąkolwiek zapłatą. Niedawno Zabrze nieodpłatnie pozbyło się na rzecz Katowic udziałów w Tramwajach Śląskich, co rodzi przypuszczenia, że i tym razem będzie „za darmo” albo w najlepszym wypadku „za symboliczną złotówkę” – napisał z zaniepokojeniem Kamil Żbikowski, radny Lepszego Zabrza.

Ciąg dalszy artykułu pod materiałem wideo.

Obejrzyj wideo-sondę uliczną – Jak oceniasz pierwsze 100 dni urzędowania nowej prezydent Zabrza?⬇️

Zwijanie się Zabrza…

Poprzemysłowe, odnowione obiekty należące do Muzeum Górnictwa Węglowego to majątek liczony w setkach milionów złotych. Pozbycie się go przykładowo za symboliczną złotówkę tylko po to, żeby nie wspierać finansowo zabytkowych obiektów turystyki poprzemysłowej będących wizytówką Zabrza będzie zdaniem Żbikowskiego ogromnym błędem i zmarnowaniem historycznej szansy.

Oddanie gigantycznego majątku w celu uniknięcia dalszych rokrocznych kosztów dotacji podmiotowych (na bieżącą działalność) można porównać do oddania (za darmo!) domu mieszkalnego tylko w celu uniknięcia dalszych wydatków na prąd… (…) Zamiast „pozbywać się” MGW Zabrze powinno na kanwie jego potencjału w końcu zająć się pobudzaniem rozwoju lokalnej branży HoReCa, czyli hoteli i przedsiębiorstw gastronomicznych, co przyniosłoby wielostronne korzyści lokalnej gospodarce i zwiększyłoby dochody miasta z podatków i opłat, a przy tym ożywiło przestrzenie centralne w Zabrzu” – skomentował na swoim oficjalnym profilu facebook’owym Żbikowski.

Muzeum Górnictwa Węglowego to nie jedyna jednostka kultury w naszym mieście, której nowa władza najwyraźniej chce się pozbyć. „Wszystko to wygląda na #zwijaniemiasta #Zabrze” – skwitował radny Lepszego Zabrza.

Foto: https://www.facebook.com/wiezacisniencarboneum

Podobne artykuły

W Wielki Piątek Urząd Miejski będzie otwarty krócej

redaktor

Marihuana w paczce z Afryki przejęta na zabrzańskiej poczcie [VIDEO]

redaktor

Pijany kierowca, kolizja i obywatelskie zatrzymanie

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «