fbpx
HISTORIA

Pamięć o bohaterach z Zabrza w 100 Rocznicę III Powstania Śląskiego

III Powstanie Śląskie miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Wybuchło 2 maja i trwało do 5 lipca 1921 r. W Zabrzu z okazji 100 rocznicy zaplanowano wiele uroczystości związanych z tym wydarzeniem. Warto jednak pamiętać o zapomnianych, zabrzańskich uczestnikach tego zrywu. W tym gronie jest Wincenty Gawlik z Mikulczyc.

Wincenty Gawlik to jeden z bardziej aktywnych działaczy polonijnych. Od najmłodszych lat promował polskość. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska oraz działaczem Polskiego Komitetu Plebiscytowego. Podczas III Powstania Śląskiego dowodził kampanią, w okresie międzywojennym był członkiem Związku Powstańców Śląskich.

Podczas okupacji działał w podziemiu i organizował tajne nauczanie. Zaraz po wyzwoleniu został komisarycznym naczelnikiem gminy, a później burmistrzem. To ciekawa postać z Mikulczyc. Spoczywa zresztą na cmentarzu w tej dzielnicy. Na opublikowanym przez nas zdjęciu jest jego grób. Wincenty Gawlik z pewnością zasługuje na bardziej godny pomnik – dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w tej internetowej zrzutce:

Nagrobek – Pomnik dla Wincentego Gawlika w Zabrzu Mikulczycach

Z zebranych pieniędzy powstanie nowy i godny nagrobek dla bohatera z Zabrza.

Foto: Łukasz Orzechowski

Podobne artykuły

Wieża radości i samotności – remont poprzedzony karuzelą zysków

redaktor

Fortum przekazało miastu dawny budynek Elektrociepłowni Zabrze

redaktor

Zmarł Jan Gomola – legendarny bramkarz Górnika Zabrze

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «