Powodzie, które dotknęły kilka województw w kraju, stały się również „pożywką” do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Ostrzegają przed nimi zabrzańscy policjanci.
W obliczu kryzysowej sytuacji związanej z powodziami, w wielu regionach południowej części kraju pojawiają się liczne informacje dotyczące zagrożeń, akcji ratunkowych oraz ewentualnych działań pomocowych.
Przeczytaj też: Zbiórka darów dla poszkodowanych w powodziach – Zabrze24.info
– Niestety, zjawisko to przyciąga także osoby rozpowszechniające fałszywe informacje, tzw. „fake news”, które mogą siać panikę i wprowadzać społeczeństwo w błąd. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności przy wyszukiwaniu i udostępnianiu informacji związanych z powodziami – mówi asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu.
Tego typu fałszywe informacje mogą być, jak dodaje rzecznik zabrzańskiej policji niebezpieczne powodując sianie niepotrzebnej paniki wśród ludzi, co może prowadzić do masowych ucieczek z bezpiecznych miejsc, a także utrudnianie działań ratunkowych, gdy ludzie reagują na nieprawdziwe doniesienia o ewakuacjach czy fałszywych zaleceniach dotyczących zachowania bezpieczeństwa.
– Rozpowszechnianie dezinformacji o miejscach pomocy czy dostępnych zasobach, co może dezorganizować działania humanitarne oraz wykorzystywanie chaosu do działań przestępczych takich jak wyłudzanie pieniędzy na fałszywych zbiórkach czy oszustwa – dodaje asp. Bijok.
Dlatego policjanci zalecają wybierać wiarygodne i sprawdzone źródła informacji, czyli z oficjalnych stron policji lub straży pożarnej i uznawanych serwisów informacyjnych.