fbpx
BIZNES

Promienniki podczerwieni – rodzaj urządzeń, który za pomocą promieniowania podczerwonego ogrzewa każdą powierzchnię. Wykorzystanie i zasada działania promiennika podczerwieni

Wykorzystanie technologii promieniowania podczerwonego do ogrzewania pomieszczeń zyskała już dużą popularność, która ciągle wzrasta. Grzejniki działają bezpośrednio na obiekty, podobnie jak słońce, czyli ogrzewają przedmioty i istoty żywe, a nie samo powietrze. Dzięki temu posługując się promiennikami możemy dostosować temperaturę pomieszczenia do naszych potrzeb. Promienniki podczerwieni możemy wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, na przykład na tarasie. Poprzez wytworzenie komfortu cieplnego, mamy możliwość, aby spędzić miło czas na świeżym powietrzu, nawet jeśli pogoda jeszcze nie jest na tyle przyjemna, by cieszyć się nią bez „wspomagania”.

Promienniki podczerwieni są łatwe w montażu i konserwacji, pracują cicho i nie wymagają szczególnej troski. Na przykład panele grzewcze na podczerwień, w większości, są wyposażone we wbudowane termostaty i czujniki umożliwiające zdalne sterowanie temperaturą i funkcjami bezpieczeństwa za pomocą aplikacji mobilnej. Ponadto zdecydowana większość z nich ma wbudowaną funkcję zabezpieczającą przed przegrzaniem. Zastosowanie promienników podczerwieni w pomieszczeniach mieszkalnych i przemysłowych pozwala zaoszczędzić pieniądze dzięki niskiemu zużyciu energii w porównaniu z grzejnikami ciepłej wody lub klimakonwektorami zasilanymi energią elektryczną.

Jak działają promienniki podczerwieni? Zasada działania ciepła na podczerwień

Promienniki podczerwieni emitują światło, którego nie widać, ale które można odczuć jako ciepło. Działają one podobnie jak słońce, które ogrzewa nas, wypromieniowując swoją energię w postaci cząsteczek światła podczerwonego. Światło podczerwone można uznać za rodzaj fali świetlnej w spektrum elektromagnetycznym, która jest niewidoczna dla ludzkiego oka. Fale podczerwone nie zachowują się jednak dokładnie tak samo jak inne fale, ponieważ nie potrzebują cząsteczek w powietrzu ani ośrodka, przez który mogłyby się przemieszczać.

Gdy obiekt staje się wystarczająco gorący, świeci na czerwono w podczerwieni. Nie można zobaczyć tego blasku, ale można go poczuć jako ciepło. Promiennik podczerwieni ogrzewa obiekty bezpośrednio, a nie powietrze znajdujące się między nimi.

Promieniowanie podczerwone jest wprowadzane do pomieszczenia, w którym znajduje się promiennik podczerwieni, a następnie pochłaniane przez obiekty stałe znajdujące się w tym pomieszczeniu, takie jak ludzie, ściany, podłogi i meble. Gdy obiekty te pochłoną to promieniowanie, zaczynają wibrować i uwalniają tę energię z powrotem do otoczenia w postaci ciepła. Proces ten trwa do momentu, gdy otaczające powietrze osiągnie pożądaną temperaturę i zyskamy komfort cieplny lub do momentu, gdy przestrzeń zostanie odcięta od wszelkich zewnętrznych wpływów temperatury.

Promienniki podczerwieni – wykorzystanie. Gdzie znajdują zastosowanie promienniki ciepła?

Elektryczne promienniki doskonale nadają się do pomieszczeń, w których pożądane jest stałe, promieniujące ciepło. Obszary te obejmują:

  • Budownictwo mieszkaniowe i komercyjne – promienniki podczerwieni mogą być instalowane pod podłogami, w ścianach lub w sufitach.
  • Szklarnie – ciepło promiennikowe ogrzewa rośliny i glebę, a nie powietrze, umożliwiając wzrost roślin w środowiskach, które w przeciwnym razie byłyby zbyt zimne.
  • Detailing samochodowy – promienniki ciepła pozwalają mechanikom samochodowym pracować nad samochodami bez konieczności czekania na ich rozmrożenie. Użycie podczerwieni zapobiega też zaparowaniu szyb podczas czyszczenia wnętrza samochodu.
  • Rolnictwo – promienniki mogą być używane do ogrzewania zwierząt gospodarskich lub podgrzewania wody do mycia zwierząt lub sprzętu.
  • Budynki magazynowe – promienniki ciepła zapewniają komfort pracownikom, jednocześnie pomagając utrzymać stałą temperaturę przechowywanych produktów.
  • Obiekty przemysłowe – uniwersalność promienników podczerwieni sprawia, że dobrze sprawdzają się one w wielu zastosowaniach przemysłowych, takich jak zakłady produkcyjne, zakłady przetwórstwa spożywczego i pomieszczenia czyste.

Promienniki ciepła – dlaczego warto wybrać te urządzenia? Zalety promienników podczerwieni

  • Przyjazność dla środowiska – brak emisji do atmosfery, brak spalin i szkodliwych emisji. Jedyne, co trzeba robić, to utrzymywać czystość i kontrolować stan kabli elektrycznych. Można bezpiecznie pracować w każdym pomieszczeniu.
  • Mobilność – promiennik podczerwieni jest łatwy w użyciu i transporcie ze względu na swoją niewielką wagę i mały rozmiar.
  • Ekonomiczność – promienniki są ekonomiczne, ponieważ nie marnują energii, ogrzewając otaczające powietrze.
  • Bezpieczeństwo ekologiczne – promienniki pozwalają na równomierne ogrzanie pomieszczenia bez zanieczyszczania środowiska.
  • Autonomia – promienniki funkcjonują w oparciu o własne źródło zasilania.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Podobne artykuły

Fotograf ślubny. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

@admin

Pozycjonowanie stron, a wartościowy przekaz reklamowy

redaktor

Paweł Kobyliński pisze – Co z tym Górnikiem?

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «