fbpx
INFORMACJE

Uwaga na oszustów proponujących załatwienie emerytom czternastki!

Podają się za pracowników ZUS-u. Zachęcają emerytów do wypełnienia wniosków, które umożliwią im otrzymanie czternastej emerytury. ZUS przestrzega przed oszustami, którzy w ten sposób próbują od starszych ludzi wyciągnąć informacje o miejscu ich zamieszkania i w efekcie ich okraść.

Podają się za pracowników ZUS-u. Zachęcają emerytów i rencistów do wypełnienia wniosków, które umożliwią im otrzymanie czternastej emerytury. ZUS przestrzega przed oszustami, którzy w ten sposób próbują od starszych ludzi wyciągnąć informacje o miejscu ich zamieszkania i w efekcie ich okraść.

 

Jak zapewniają pracownicy ZUS, czternastki dla seniorów wypłacane są z urzędu i nie trzeba wypełniać jakichkolwiek wniosków, żeby otrzymać świadczenie.

– Gdy tylko pojawiają się informacje o nowych świadczeniach od razu uaktywniają się oszuści, którzy oferują pomoc przy otrzymaniu pieniędzy, czy też podszywają się pod pracownika ZUS, by wzbudzić zaufanie i tym samym uzyskać dostęp do ważnych informacji, czy nawet do mieszkania, by następnie okraść seniora. Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury co może być pretekstem do nieuczciwych praktyk na rzekome „złożenie wniosku o czternastkę” – przestrzega Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Komu przysługują czternastki?

Prawo do czternastki mają emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie „na rękę” 1217,98 zł. W ZUS terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć świadczeniobiorcy, których wysokość emerytury bądź renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.

Foto: materiały prasowe

Podobne artykuły

Nie chciał się już ukrywać i zgłosił się na komendę

redaktor

Tomasz Piątek kolejnym gościem Pawła Kobylińskiego

redaktor

Remonty dróg po zabrzańsku – mieszkańcy Osiedla Wyzwolenia sami muszą łatać dziury!

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «