fbpx
INFORMACJE

Wojna polsko-romska w Zabrzu? Niepokojące incydenty i reakcja policji

W ostatnich dniach w Zabrzu narasta napięcie, które coraz częściej przenosi się z internetowych dyskusji na ulice miasta. W zabrzańskich grupach społecznościowych obiegło wideo dokumentujące bulwersujący incydent z udziałem nastolatków i osoby narodowości romskiej. Sprawa wywołała falę komentarzy i obaw wśród mieszkańców. Czy Zabrze stoi w obliczu eskalacji konfliktu na tle narodowościowym?

W ostatnich dniach w Zabrzu narasta napięcie, które coraz częściej przenosi się z internetowych dyskusji na ulice miasta. W zabrzańskich grupach społecznościowych obiegło wideo dokumentujące bulwersujący incydent z udziałem nastolatków i osoby narodowości romskiej. Sprawa wywołała falę komentarzy i obaw wśród mieszkańców. Czy Zabrze stoi w obliczu eskalacji konfliktu na tle narodowościowym?

Wideo z centrum Zabrza obiegło media społecznościowe

Na nagraniu, które w okresie świątecznym było masowo udostępniane w lokalnych grupach dyskusyjnych, widać grupę nastolatków goniącą po centrum Zabrza oraz po drogerii w jednej z galerii handlowych osobę narodowości romskiej. Zarejestrowano również wulgarne okrzyki, w tym hasło: „Dawaj ku..wę!”.

Materiał wzbudził ogromne kontrowersje i stał się przedmiotem gorącej debaty wśród mieszkańców miasta. Wielu zabrzan zwraca uwagę na rosnącą agresję w przestrzeni publicznej i brak poczucia bezpieczeństwa.

Przeczytaj też: Zmarła ukochana Babcia Lukasa Podolskiego. Górnik Zabrze i mieszkańcy miasta łączą się w bólu – Zabrze24.info

Kolejny incydent po świętach. 50-latek zaatakowany przy ul. Szczęść Boże

Do kolejnego niepokojącego zdarzenia doszło już po świętach Bożego Narodzenia. W poniedziałek, 29 grudnia, przy supermarkecie przy ul. Szczęść Boże w Zabrzu trzech młodocianych Romów widocznych na zdjęciu, miało zaatakować 50-letniego mieszkańca miasta, który wychodził ze sklepu z zakupami.

Według relacji poszkodowanego, jeden z napastników uderzył go barkiem. Mężczyzna postanowił zareagować spokojnie i spróbować wyjaśnić sytuację.

Przeczytaj też: Sylwester pod Spodkiem: więcej kursów, większe pojazdy i darmowa komunikacja miejska – Zabrze24.info

Po tym, jak jeden z nich mnie uderzył zapytałem czy mu sufit na głowę spadł. I powiedziałem, że odłożę tylko zakupy do samochodu i pogadamy. Potem najwyraźniej się wystraszyli i zaczęli uciekać w stronę ul. Buchenwaldczyków – mówi zaatakowany mieszkaniec Zabrza.

Na szczęście mężczyzna nie odniósł obrażeń, jednak – jak podkreśla – samo zdarzenie było dla niego szokujące.

Policja reaguje. Będą patrole w newralgicznych miejscach

Do sprawy odniosła się zabrzańska policja, która potwierdza, że sygnały o podobnych incydentach faktycznie do niej docierają. Mundurowi zapowiadają wzmożone działania prewencyjne.

Przeczytaj też: Od Nowego Roku zmiany w ofercie biletowej Transportu GZM – Zabrze24.info

Docierają do nas takie sygnały i będziemy podejmować działania, żeby takich sytuacji nie było. Zostaną skierowane patrole policji w te miejsca, gdzie do takich incydentów dochodziło. Zachęcamy też wszystkich, żeby w takich sytuacjach powiadamiać numer 112 i nie czekać do ostatniej chwili aż coś się złego wydarzy – mówi asp. Sebastian Bijok, rzecznik prasowy zabrzańskiej policji.

Mieszkańcy apelują o spokój i odpowiedzialność

Choć w sieci coraz częściej pojawiają się emocjonalne komentarze sugerujące „wojnę polsko-romską w Zabrzu”, zarówno mieszkańcy, jak i służby podkreślają, że eskalowanie konfliktu i uogólnianie winy może prowadzić do jeszcze większych napięć.

Eksperci zwracają uwagę, że kluczowe znaczenie ma szybkie reagowanie na akty agresji, zgłaszanie ich odpowiednim służbom oraz odpowiedzialność w udostępnianiu treści w internecie.

Zabrze, jak każde duże miasto, potrzebuje dziś przede wszystkim spokoju, dialogu i zdecydowanych działań przeciwko przemocy – niezależnie od tego, kto jest jej sprawcą, a kto ofiarą.

Subskrybuj nasz kanał na Youtube 🔔

Antczak i Pawlenka o… Zabrzu – Odcinek 68 – Sylwester z Antczakiem i Pawlenką – Zabrze24.info

 

Podobne artykuły

Od kilku lat 49 letni oprawca znęcał się nad żoną i synem

Marcin Pawlenka

Otwarcie kebaba Poldiego już niebawem?

Marcin Pawlenka

Pożar mieszkania przy ul. Kalinowej w Zabrzu Zaborzu [WIDEO]

Marcin Pawlenka

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «