fbpx
INFORMACJE

Wybory do rad dzielnic – niska frekwencja i niepełne rozstrzygnięcie w czterech dzielnicach

W minioną niedzielę zabrzanie z 21 dzielnic mieli możliwość wybrania swoich przedstawicieli. Uprawnionych do głosowania było 122 tys. 383 mieszkańców, a kart do głosowania wydano tylko 5902. Oznacza to, że frekwencja wyniosła poniżej 5 proc. Oprócz tego w dzielnicach: Helenka, Mikulczyce, Zandka, Osiedle Mikołaja Kopernika dwóch kandydatów otrzymało równą liczbę głosów w sytuacji, gdy liczba mandatów pozostająca do obsadzenia jest niewystarczająca.

W minioną niedzielę zabrzanie z 21 dzielnic mieli możliwość wybrania swoich przedstawicieli. Uprawnionych do głosowania było 122 tys. 383 mieszkańców,  a kart do głosowania wydano tylko 5902. Oznacza to, że frekwencja wyniosła poniżej 5 proc. Oprócz tego w dzielnicach: Helenka, Mikulczyce, Zandka, Osiedle Mikołaja Kopernika dwóch kandydatów otrzymało równą liczbę głosów w sytuacji, gdy liczba mandatów pozostająca do obsadzenia jest niewystarczająca.

Efekt? Uzyskaniu mandatu w tych dzielnicach rozstrzygnie losowanie, które zostanie  przeprowadzone przez Przewodniczącą Miejskiej Komisji Wyborczej w obecności członków tej Komisji oraz osób zainteresowanych. Losowe rozstrzygnięcie zaplanowano w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Religi 1, sala 115, 23 marca 2022 roku (środa) o godzinie 12:00.

Frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła dokładnie 4,82 proc, przy czym najwyższą odnotowano w os. Młodego Górnika (19,79 proc.), Makoszowach (17,56 proc.) i Grzybowicach (15,23 proc.).

W niedzielnych wyborach do 21 rad dzielnic wzięło w sumie udział 471 kandydatów. Najmłodsi z nich mieli 18 lat (Mikulczyce, Śródmieście i Helenka), a najstarsi – 83 lata (Maciejów i Zaborze Południe).

Dokładne wyniki do zabrzańskich rad dzielnic znajdziecie tutaj.

Po raz pierwszy zabrzanie wybierali radnych do 21 dzielnic. Wcześniej w Zabrzu było ich 18. W zeszłym roku powołano jednak trzy nowe dzielnice: Śródmieście, Skłodowskiej-Curie i Porembę.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Kocioł w zabrzańskiej elektrociepłowni Fortum w końcu naprawiony

redaktor

Niebezpieczny wypadek na zabrzańskiej średnicówce

redaktor

Kolejne zatrucia salmonellą w Zabrzu – ich liczba może wzrosnąć!

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «