fbpx
BIZNES INFORMACJE

Wykup mieszkania komunalnego w Zabrzu tylko dla bogatych!

40 proc. wartości mieszkania. Tyle trzeba zapłacić za wykupienie na własność mieszkania komunalnego w Zabrzu. A jeszcze kilka lat temu zabrzanie wynajmujący komunalne M mogli je wykupić za 10 proc. wartości. Co ciekawe, w sąsiednim Bytomiu lokal komunalny wciąż można nabyć za 5 proc. jego wartości!

40 proc. wartości lokalu. Tyle trzeba zapłacić za wykupienie na własność mieszkania komunalnego w Zabrzu. A jeszcze kilka lat temu zabrzanie wynajmujący komunalne M mogli je wykupić za 10 proc. wartości. Co ciekawe, w sąsiednim Bytomiu lokal komunalny wciąż można nabyć za 5 proc. jego wartości!

Wygląda na to, że drastycznie rosnące zadłużenie w budżecie Zabrza przyczyniło się do podwyższenia stawki za wykup lokali komunalnych. Być może zabrzański samorząd szuka pieniędzy na powiększającą się dziurę budżetową w miejskiej kasie.

Jeszcze dwa lata temu najemcy lokali komunalnych z Zabrza mogli wykupić mieszkania za 10 proc. ich wartości. W tej chwili, na mocy uchwały zabrzańskich radnych, mieszkańcy wnioskujący o wykup lokalu mieszkalnego będą musieli zapłacić 40 proc. jego wartości!

– Jestem najemcą mieszkania z miasta od ponad 20 lat. Chciałam je wykupić, ale nie spodziewałam się, że przy takim długim  stażu zamieszkania lokal będzie aż tak drogi – mówi rozżalona Anna, mieszkanka ul. Roosevelta w Zabrzu.

Urzędnicy z Zabrza, w zależności od dzielnicy, w której znajduje się mieszkanie wycenią lokal według obowiązujących w mieście taryfikatorów za 1 m. kw. Efekt? Najemca z Zabrza, który chce wykupić mieszkanie komunalne zapłaci prawie połowę jego wartości rynkowej, niezależnie od stażu najmu lokalu.

W Bytomiu osiem razy taniej…

Jaki jest stan mieszkań komunalnych w Zabrzu wie to chyba każdy kto tu mieszka. To efekt wieloletnich zaniedbań w remontach zasobów należących do miasta. Sprawdziliśmy jak to wygląda po sąsiedzku – w Bytomiu. Tam kamienice należące do miasta są powoli, ale jednak systematycznie remontowane.

Ale do rzeczy. Najemcy mieszkań komunalnych z Bytomia mogą wykupić lokal nawet za 5 proc. jego wartości – tak wynika z informacji, które pozyskaliśmy w bytomskim magistracie. To efekt uchwały, którą przegłosowali bytomscy radni.

– Generalnie bonifikata dla najemców wynosi 95% w przypadku umowy najmu powyżej 5 lat, 85% w przypadku umowy najmu powyżej 2 lat i 80% w przypadku umowy najmu powyżej 1 roku – wylicza Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Prawda, że prosto i tanio? W Zabrzu władza i radni, niezależnie od czasu trwania umowy najmu w mieszkaniach komunalnych twardo obstają przy 40 procentach. No cóż… W „bogatym” Zabrzu nawet mieszkania komunalne są dla bogaczy.

Foto: archiwum

Podobne artykuły

Kierowali grupą przestępczą. Pobili też zabrzanina na ul. Kosmowskiej [FOTO]

redaktor

Stowarzyszenie Kontakt szuka nowej siedziby – kto pomoże?

redaktor

Alarm smogowy! Darmowe przejazdy komunikacją

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «