fbpx
INFORMACJE

Zabrze po raz kolejny się zadłuża tym razem na 12 mln zł

Zabrze znów się zadłuża! W miniony piątek, 8 grudnia, zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta Zabrze. Radni znanym już bardzo dobrze stosunkiem głosów 13 do 12 przegłosowali kolejną w tym roku emisję obligacji, tym razem na kwotę 12 mln zł. A przypomnijmy, miasto przyjęło podobne uchwały w lutym i kwietniu; za pierwszym razem na kwotę 100 mln zł, za drugim – 40 mln zł. Radni opozycji chcieli w tym temacie dyskutować, jednak dyskusja została szybko ucięta…

To już trzecia emisja obligacji w tym roku. Jak tłumaczył podczas krótkiej, bo zaledwie 25-minutowej sesji, skarbnik miasta Piotr Barczyk, przychody miasta z tego tytułu mają wynieść 12 mln zł.

– Przeznaczanie tej emisji jest następujące. Zmniejszamy dochody z pięciu projektów (centrum przesiadkowe – ok. 5 mln zł, trzy inwestycje mieszkaniowe związane z termomodernizacją budynków – 2 ,17 mln zł oraz geopark – przyp. red.) współfinansowanych środkami unijnymi ze względu na fakt, że środki te – zgodnie z informacją otrzymaną z Urzędu Marszałkowskiego – nie wpłyną w roku bieżącym. Jest to kwota ogółem 8 mln zł – mówił Piotr Barczyk.

Jak dodał, miasto może zaciągnąć z tego tytułu zobowiązania (tzw. wcześniejsze finansowanie środków unijnych), które nie wchodzą do składnika zadłużenia. Obowiązkowa spłata zobowiązania nastąpi w momencie otrzymania środków na rachunek bankowy z Urzędu Marszałkowskiego. Ma to nastąpić w 2024 roku.

Pozostałe 4 mln zł ma uzupełnić wkład własny miasta na budowę centrum przesiadkowego. Wynika to z faktu, iż wykonawca wystąpił z roszczeniami o środki zwiększające ogólną wartość przedsięwzięcia.

Przed podjęciem uchwały udało się kilku radnym opozycji zabrać głos. By nie dopuścić jednak do rozwinięcia się dyskusji, radny Ferdynand Reiss zawnioskował o zamknięcie listy mówców i zakończenie dyskusji. Jego wniosek wynikiem 13 do 12 został przyjęty. Radni opozycji zdążyli jeszcze zarzucić władzom złe gospodarowanie miastem, którego efektem jest już trzecia w tym roku emisja obligacji. Domagano się również przedstawienia programu wyjścia z powiększającego się zadłużenia Zabrza.

Dyskusja, jak już wspomniano, była bardzo krótka i przystąpiono do głosowania. Niespodzianek nie było – 13 radnych (Skuteczni dla Zabrza, PiS, Sebastian Dziębowski) zagłosowało za emisją obligacji, natomiast pozostali (KO-NZ, LZ) byli przeciwni.

Po głosowaniach jeszcze dwóch radnych chciało zabrać głos, jednak ze względu na nadzwyczajny charakter sesji potrzebna była zgoda prezydenta.

– Już nie długo, bo za nieco ponad tydzień będzie sesja budżetowa, gdzie będziemy mogli bardzo długo rozmawiać na te wszystkie tematy. Wiem, że część z państwa się śpieszy, ja również, ponieważ są spotkania świąteczne, tak że nie wyrażam zgody – powiedział wiceprezydent Krzysztof Lewandowski.

Źródło: nz24.pl/Foto: Borys Pawlenka

Podobne artykuły

Chciał wyrzucić psa przez okno i popełnić samobójstwo

redaktor

Zbiórka używanej odzieży dla bezdomnych mężczyzn

redaktor

83 letni kierowca potrącił pieszą na ul. Franciszkańskiej

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «