fbpx
INFORMACJE

Zabrze w gronie najbardziej smogowych polskich miast

Polski Alarm Smogowy opublikował niedawno ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Opracowano go na podstawie pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 2021 roku. I choć w zestawieniu przodują przede wszystkim małe i średnie miejscowości, to są też duże miasta, gdzie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Polsce – wśród nich Zabrze.

Polski Alarm Smogowy opublikował niedawno ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Opracowano go na podstawie pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 2021 roku. I choć w zestawieniu przodują przede wszystkim małe i średnie miejscowości, to są też duże miasta, gdzie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Polsce – wśród nich Zabrze.

W 2021 roku w Zabrzu było aż 69 dni smogowych, podczas gdy krajowa norma wynosi 35 dni. To o blisko 100% przekroczona norma, co daje ponad dwa smogowe miesiące w roku! Z dużych miast (na prawach powiatu), tylko w Rybniku (72 dni) i Nowym Sączu (76 dni) było ich więcej. Tutaj przodują jednak mniejsze miejscowości – rekord padł w Suchej Beskidzkiej, gdzie zaobserwowano aż 93 dni, kiedy powietrze nie nadawało się do oddychania.

Do sporządzenia rankingu wzięto pod uwagę także stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu i pyłu PM10.

Co ciekawe, to nie duże miasta, lecz małe i średniej wielkości miejscowości liderują. Według Polskiego Alarmu Smogowego najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie). Niewiele lepiej jest w Nowym Targu i Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie). Na wysokich miejscach znalazły się również: Rabka Zdrój (województwo małopolskie), Szczawno-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie).

– Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Źródło: Nowiny Zabrzańskie nz24.pl

Podobne artykuły

Ukradli fiata 126 p. Nie nacieszyli się nim długo…

redaktor

Działkowcy z ROD „Biała Róża” bez prądu i wody

redaktor

14 latek podawał się za policjanta – chciał ukraść staruszkowi 50 tys. zł.

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «