fbpx
Bez kategorii

Zeznanie roczne przedsiębiorcy, czyli jak rozliczyć działalność gospodarczą

Sposób rozliczania działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca musi określić już na samym początku, składając wniosek rejestracyjny CEIDG-1, Do wyboru ma następujące formy:
  • zeznanie roczne na zasadach ogólnych;
  • podatek liniowy;
  • zryczałtowane zeznanie roczne.

Zeznanie roczne przedsiębiorcy – zasady ogólne

Zasady ogólne to najpopularniejsza z form opodatkowania działalności gospodarczej. W jej przypadku przedsiębiorca rozlicza się, wypełniają deklaracje PIT 36. Jego zeznanie roczne powinno zawierać dochody, które opodatkowane są stawką 17 i 32%. Druga stawka ma zastosowanie przy przekroczeniu I progu podatkowego, czyli rocznych dochodów w kwocie 85 528 złotych. Zasady mówiące, jak sporządzić zeznanie roczne przedsiębiorcy przy zasadach ogólnych pozwalają na rozliczenie ze małżonkiem (pozostającym we wspólnocie majątkowej), a także korzystanie z licznych ulg podatkowych.

Zeznanie roczne przedsiębiorcy – podatek liniowy

Podatek liniowy oznacza, że podatnik rozlicza się w według jednej stałej stawki, która wynosi 19%. Wysokość daniny w żaden sposób nie jest uzależniona od osiąganych w danym roku dochodów. Z tej formy opodatkowania działalności gospodarczej nie może jednak skorzystać każdy. Jest ona zarezerwowana dla podatników prowadzących działalność pozarolniczą i nieświadczących usług na rzecz swojego obecnego lub byłego pracodawcy.

Przy podatku liniowym drukiem właściwym do przygotowania zeznania rocznego jest PIT-36. Składa się go do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. W przypadku, gdy przedsiębiorca otrzymuje dodatkowo dochody spoza firmy, to zobowiązany jest do przedstawienia osobnego zeznania na PIT-37. Należy wspomnieć, że podatek liniowy nie daje możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem, a także korzystania z większości ulg.

Zeznanie roczne przedsiębiorcy – ryczałt od przychodów

Rozliczenie ryczałtowe oznacza, że z fiskusem trzeba rozliczyć się do końca lutego. Właściwym formularzem jest PIT 28. Z tej formy rozliczania się z dochodów skorzystać mogą osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność opodatkowane na zasadach ryczałtu, osoby prowadzące biznes w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawne oraz osoby mające przychody z tytułu najmu, dzierżawy, poddzierżawy.

PIT28 nie daje możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem ani korzystania z ulg prorodzinnych. Składając zeznanie roczne, można natomiast odpisać wydatki na Internet i darowizny.

Zeznanie roczne przedsiębiorcy – zmiany w rozliczeniu działalności od 2019 roku

W 2019 roku w zakresie rozliczenia z fiskusem weszło wiele istotnych zmian. Obowiązują one nadal. Nowelizacje przepisów wprowadziły m.in. PIT dla młodych (poniżej 26 lat) i tzw. zerowy podatek. Zmiana ta jednak nie dotyczy młodych osób prowadzących własny biznes. Oprócz tego wiele zmian zaszło w rozliczeniach rocznych przedsiębiorców. Dla nich przygotowano obniżenie pierwszej stawki podatkowej przy rozliczeniu PIT 36 (zasady ogólnej). Obniżona stawka wynosi 17% (wcześniej obowiązywał 18% podatek). Od stycznia 2010 roku przedsiębiorca zobowiązany jest również do posiadania mikrorachunku podatkowego. To za jego pośrednictwem ma rozliczać się z fiskusem.

Podobne artykuły

Osuszacz Przemysłowy: Kluczowe Narzędzie w Kontroli Wilgotności

redaktor

Kto może ubiegać się o alimenty?

redaktor

Domitech to konkurencyjne ceny oraz możliwość zakupu w przystępnych ratach

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «