fbpx
INFORMACJE

Zmasowana dewastacja zabrzańskiego cmentarza żydowskiego

Ponad 40 nagrobków zdewastowano na zabrzańskim cmentarzu żydowskim. Akty wandalizmu miały miejsce najprawdopodobniej w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek. Sprawę wyjaśnia policja.

Wczoraj, jak dowiedzieliśmy od rzecznika zabrzańskiej policji, ujawniono 26 zdewastowanych nagrobków na cmentarzu żydowskim (ul. Cmentarna). Zniszczone nagrobki odkrył Dariusz Walerjański, zabrzański radny i opiekun cmentarza.

– Właśnie dziś podczas odwiedzin zabytkowej nekropolii żydowskiej w Zabrzu odkryłem przed południem – niestety 26 zdewastowanych przez nieznanych sprawców pomników nagrobnych pochodzących głównie z XIX w. Najbardziej został uszkodzony grobowiec znanej i zasłużonej dla miasta rodziny Maxa Böhma (zm.1904 r.). Również jego nagrobek został przewrócony, a waży ok 400 kg! Ile siły trzeba mieć i czasu, aby tego dokonać – napisał wczoraj w mediach społecznościowych Dariusz Walerjański.

Dziś rano ujawniono 20 kolejnych zniszczonych nagrobków. – To świadczy o strasznej zuchwałości sprawców. Do pierwszych dewastacji doszło wczoraj. Przestępcy widząc, że policja prowadzi śledztwo, że jest szum wokół sprawy, ponownie odważyli się na tak zuchwały akt wandalizmu – powiedział Dariusz Walerjański. Straty – jak mówi – szacowane są na około 300 tys. zł.

Źródło: nz24.pl Foto: Dariusz Walerjański

Podobne artykuły

[AKTUALIZACJA] Pożar poddasza Restauracji „Pod Kasztanami”

redaktor

Katastrofę budowlaną zadaszonego boiska na ul. Rataja miasto nazwało „awarią”…

redaktor

Sezon na bezmyślne podpalanie traw…

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «