fbpx
INFORMACJE

100 mieszkań dla zabrzan to wyłącznie obietnice bez pokrycia?

W maju 2021 roku Zabrze przystąpiło do rządowo-samorządowej inicjatywy – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „Śląsk”. Jak mówił podczas uroczystości w Chorzowie wicepremier Jarosław Gowin, celem jest budowa mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem i, co bardzo ważne, z drogą dojścia do własności. Wiceprezydent Krzysztof Lewandowski zapowiedział, że w Zabrzu wybudowanych zostanie 100 takich mieszkań, a klucze do nich zostaną wręczone najemcom w 2023 roku. Tymczasem zbliża się ostatni kwartał roku, a budowa… nawet nie ruszyła. Ba! Miasto do tej pory nie przekazało nawet gruntu spółce SIM Śląsk, która ma te mieszkania wybudować.

W maju 2021 roku Zabrze przystąpiło do rządowo-samorządowej inicjatywy – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „Śląsk”. Jak mówił podczas uroczystości w Chorzowie wicepremier Jarosław Gowin, celem jest budowa mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem i, co bardzo ważne, z drogą dojścia do własności. Wiceprezydent Krzysztof Lewandowski zapowiedział, że w Zabrzu wybudowanych zostanie 100 takich mieszkań, a klucze do nich zostaną wręczone najemcom w 2023 roku. Tymczasem zbliża się ostatni kwartał roku, a budowa… nawet nie ruszyła. Ba! Miasto do tej pory nie przekazało nawet gruntu spółce SIM Śląsk, która ma te mieszkania wybudować.

W maju 2021 roku z wielką pompą – w obecności ówczesnego wicepremiera Jarosława Gowina – podpisana została w Chorzowie umowa między Krajowym Zasobem Nieruchomości i czterema śląskimi miastami: Chorzowem, Tarnowskimi Górami, Świętochłowicami i Zabrzem. Powołana spółka – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „Śląsk” realizuje od tamtej pory program, w ramach którego mają powstać w wyżej wymienionych miastach nowe mieszkania – w Zabrzu, jak wówczas zapowiadano, miało być ich 94.

– Około 100 nowych mieszkań powstanie na Zaborzu. 3 mln. złotych już wpłynęło na konto Miasto Zabrze, jako wsparcie rządowe dla tego projektu (…). W tym programie będą powstawały mieszkania na wynajem z możliwością „dojścia do własności”. Klucze najemcom zostaną wręczone w 2023 roku – napisał dzień po zawiązaniu się spółki w mediach społecznościowych wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski.

Opóźnienie?

Jak przekazała nam Alina Wadoń, prezes SIM Śląsk, w tej chwili dla inwestycji w Zabrzu wykonana jest jedynie koncepcja architektoniczno-budowlana. Kiedy budowa?

– Dalsze kroki zostaną podjęte przez SIM natychmiast po wniesieniu aportu przez Miasto Zabrze w formie gruntu, gdzie będzie prowadzona inwestycja – odpowiada Alina Wadoń.

Budowa jest na etapie „dalszych działań formalno-prawnych”

Z pytaniami, na jakim etapie jest inwestycja i kiedy miasto przekaże grunty pod budowę, zwróciliśmy się do prezydent Zabrza.

– Realizacja przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego polegającego na budowie dwóch budynków mieszkalnych 3-segmentowych, V kondygnacyjnych z dwoma wspólnymi garażami podziemnymi/miejscami postojowymi przy ul. Modrzewiowej w Zabrzu wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, która przewiduje 111 lokali mieszkalnych, jest na etapie dalszych działań formalno-prawnych – odpowiedziała naszemu dziennikarzowi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Nie wiadomo jednak na jakim etapie jest… „etap działań formalno-prawnych”, a co za tym idzie, kiedy grunt faktycznie zostanie przekazany spółce SIM Śląsk. To bowiem jest warunkiem, by spółka mogła zrobić kolejny krok ku budowie.

– Wniesienie aportu (przekazanie gruntu – przyp. red.) nastąpi po zakończeniu wszystkich działań formalno-prawnych – powtarza prezydent Zabrza.

Zabrze w ogonie

Budowa w ramach Społecznej Inicjatywy Śląsk ruszyła już w Tarnowskich Górach. Jak informuje spółka, prace budowlane dla inwestycji przy ul. Andersa „idą pełną parą”. W jednym budynku zakończono betonowanie płyty fundamentowej oraz wykonywane są prace związane ze zbrojeniem słupów parteru, a w drugim trwają prace związane z wykonaniem podbudowy pod płytę fundamentową.

Podobne artykuły

Według kandydata PiS na prezydenta Zabrza serce należy do wszystkich Polaków!

redaktor

Paraliż na zabrzańskich drogach! Większość oblodzona i nieodśnieżona! [VIDEO]

redaktor

Rupniewska, Potyka, Harasimowicz – opozycyjni radni, którzy chcą podwyżek diet!

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «