Przebudowa czy zrównanie z ziemią i rekonstrukcja? To pytanie nasuwa się, tym, którzy widzą jak postępują prace w zabytkowej cechowni kopalni Królowa Luiza. Kolejne ściany jednego z ciekawszych obiektów historycznych w mieście są wyburzane.
Na łamach Zabrze24.info wracamy do tematu, który poruszaliśmy trzy miesiące temu. Wówczas rozbierany był dach zabytkowej cechowni. Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu – Sławomir Gruszka, zapewniał, że ewentualna rozbiórka każdej ze ścian będzie na bieżąco konsultowana ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach.
Jak widać na opublikowanych zdjęciach części murów już nie ma. Postępujące prace wyglądają tak, jakby firmie budowlanej łatwiej było zabytkowy obiekt zrównać z ziemią i zbudować go od nowa. Pytanie ile to przedsięwzięcie ma wspólnego z przebudową i odnową?
Jak wiadomo Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu dzięki unijnej dotacji miało przebudować cechownię przy ul. Wolności 387, a nie ją zburzyć i zrekonstruować. Koszt remontu to ponad 7 mln zł.
Cechownia kopalni Królowa Luiza powstała ok. 1870 r i wówczas służyła jako miejsce, w którym górnicy zbierali się przed pracą. To również wyjątkowe miejsce pod kątem wydarzeń historycznych z 1921 r. W tym czasie budynek był siedzibą posterunku niemieckiej policji. Zdobyli go powstańcy śląscy z Zabrza. Upamiętnieniem tych wydarzeń jest wmurowana w ścianę budynku tablica.