100 konkretów Koalicji Obywatelskiej na 100 dni to program podzielony w sumie na 21 obszarów. Dla mnie jednak, w tych obszarach jest kilka priorytetów, nad którymi trzeba się skoncentrować niezwłocznie, już po 15 października.
Ulga dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcą jestem od 18 roku życia. Ta 18-tka jest dla mnie w tej chwili również symboliczna, ponieważ startuje z ostatniego – 18 miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej. Ale do rzeczy.
W 100 konkretach na 100 dni zadeklarowane są kompleksowe udogodnienia dla biznesu. Jednym z nich jest powrót do rozliczania ryczałtowo składki zdrowotnej. I to jeden z moich priorytetów, którego sprawne i szybkie wprowadzenie przyniesie finansową ulgę przedsiębiorcom.
Udogodnienia podatkowe
Kolejny konkrety to przesunięcie płatności podatku dochodowego przez osoby prowadzące działalność gospodarczą do czasu „otrzymania środków z tytułu opłaconej faktury” oraz jeden miesiąc „urlopu” od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe.
Z kolei osoby zarabiające do 6000 zł brutto zostaną zwolnione z podatku dochodowego. Podniesiona ma być też kwota wolna od podatku do 60 tys. zł.
Organizacje pozarządowe
Działalność społeczna jest mi równie bliska jak prowadzenie biznesu.
Warto pomagać, dlatego w pierwszych 100 dniach po wyborach koniecznie trzeba wesprzeć organizacje pozarządowe w pozyskiwaniu prywatnych środków oraz wprowadzenie systemu zachęt podatkowych dla darczyńców.
Należy też znieść wymóg prowadzenia działalności gospodarczej w celu zawarcia umowy sponsorskiej. Z kolei o przyznawaniu dotacji NGO ze środków publicznych powinien decydować mocny i merytoryczny zespół ekspertów.
Praworządność i rozliczenie
W pierwszych 100 dniach Polska uzyska pieniądze z funduszy unijnych. Czas w przypadku odblokowania pieniędzy z KPO działa na naszą niekorzyść. Kluczowe inwestycje z tych środków trzeba zakończyć w 2026 roku.
Dlatego wykonane musi być jak najszybciej orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kwestii gwarancji niezależności sądów i niezawisłości sędziów oraz rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.
Efektem tych działania będzie też rozliczenie z rządem PiS. Konkretne osoby staną przed Trybunałem Konstytucyjnym i w końcu niezależną, odpolitycznioną prokuraturą.
Frekwencja i zwycięstwo
O tym czy 100 konkretów na 100 dni stanie się faktem zadecydujemy już 15 października. Kluczowa w tej rozgrywce będzie frekwencja i głosy niezdecydowanych. To klucz do zwycięstwa, które przyniesie deklarowane zmiany. Zachęcam zatem do tego, żeby nie dać się już w niedzielę przegłosować.
Autor: Paweł Kobyliński - przedsiębiorca, poseł na Sejm VIII kadencji, przewodniczący Rady Powiatu Platformy Obywatelskiej w Gliwicach.