fbpx
BIZNES

Czym jest serwer VPS, czym różni się od hostingu?

Serwer VPS jest czymś pośrednim pomiędzy hostingiem dedykowanym. Używany jest często przez duże sklepy internetowe. Skrót VPS pochodzi z języka angielskiego i oznacza wirtualny serwer prywatny. Jest to wydzielona i odizolowana część fizycznego serwera, z wykorzystaniem wirtualizacji, która oferuje niezależne środowisko, a także korzystanie z niektórych jego zasobów. Przeznaczony jest do wszystkich usług związanych z takimi stronami jak poczta e-mail, bazy danych i strony www.

Zalety serwera VPS

Serwer VPS zapewnia całkowitą separację środowisk, gwarantuje pełną izolację uruchamianych procesów oraz niezależny dostęp do karty sieciowej, pamięci operacyjnej oraz macierzy dyskowych. Inną zaletą serwera VPS jest jego skalowalność, która umożliwia powiększyć takie zasoby jak pamięć RAM, procesor i przestrzeń dyskowa. VPS posiada także własny serwer www, dzięki temu nie ma konieczności dzielenia zasobów. Natomiast przepustowość łącza internetowego jest dzielona z innymi użytkownikami. Serwer VPS może być zarządzany albo zwykły.

Co wyróżnia serwer VPS?

Wyróżnia go całkowita niezależność oraz bezpieczeństwo danych, które są umieszczone na wydzielonej przestrzeni dyskowej. Pozwala to użytkownikowi na samodzielne dysponowanie danymi, konfigurowanie systemu, dostęp do pamięci operacyjnej i do karty sieciowej, która ma dedykowany adres IP. Ładowanie strony i wskaźnik TTFB zwykle jest o wiele szybszy na VPSie, aniżeli na hostingu współdzielonym. VPS pozwala również na łatwą instalację aplikacji nodejs, python i innych, w przypadku zwykłego hostingu nie jest to tak proste i często obsługiwane.

Czym różni się VPS od hostingu?

Główną różnicą jest odseparowanie i uniezależnienie się od innych użytkowników oprogramowania oraz od systemu operacyjnego. W hostingu współdzielonym na jeden serwer przypada aż kilkunastu klientów, a na każdego użytkownika minimalna część zasobów mocy i pojemności serwera. W przypadku separacji środowiska, jaka ma miejsce w VPS, działania jednego klienta nie mają wpływu na usługi świadczone przez innego użytkownika.

Wady korzystania z serweru VPS?

Każda osoba, która zdecyduje się na korzystanie z VPS powinna mieć doświadczenie techniczne w zakresie instalacji, aktualizacji, konfiguracji innym systemem, takim jak np. Windows lub Linux. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie serwera VPS z darmowym CDN, które oferuje np. Cloudflare, co pozwoli na znaczne przyspieszenie ładowania się strony w różnych lokalizacjach. Niektóre hostingi oferują zarządzanie serwerem VPS, tak zwany VPS managed i jest to warte uwagi rozwiązanie.

Podobne artykuły

Śląski partner w zakresie utrzymania ruchu

redaktor

Migracja PrestaShop – jak to zrobić szybko, profesjonalnie i samodzielnie ?

@admin

Jak wybrać najlepszą multiwitaminę?

@admin

SKOMENTUJ

» translate page «