fbpx
BIZNES

Czy fotowoltaika się opłaca? Szacunkowe koszty instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok w polskich gospodarstwach domowych i firmach. Energia pobierana z promieniowania słonecznego to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej Polaków. Wynika to między innymi ze względu na niższe rachunki za prąd, czy też chęć dbania o środowisko. Jak jednak wyglądają realne koszty zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych? Po jakim czasie taka inwestycja się zwraca i czy rzeczywiście jest to opłacalne?

Czym jest fotowoltaika? 

Instalacja fotowoltaiczna to prosty sposób na pobieranie energii elektrycznej w naturalny sposób, dobry dla naszego środowiska. Jest to możliwe dzięki zjawisku, jakim jest efekt fotowoltaiczny. Energia pobierana z promieniowania słonecznego jest zamieniana w ogniwach fotowoltaicznych na prąd stały, który zasila Twój dom lub firmę. Jest to skuteczne rozwiązanie na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd i na uniezależnienie się od podwyżek cen za energię elektryczną. Co więcej, warto zastanowić się teraz nad instalacją paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie, bo jeszcze do końca roku można skorzystać z programu “Mój Prąd”. Są to dotacje unijne, które mają wspomóc zakup paneli oraz ich montaż.

Panele fotowoltaiczne – cena i szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej

Posiadanie własnej elektrowni słonecznej jest prostym sposobem na obniżenie rachunków za prąd. Jak więc wyglądają szacunkowe koszty instalacji fotowoltaicznej? Jest to kwestia uzależniona od wielu czynników, takich jak moc instalacji, czy kształt i wielkość dachu. Zazwyczaj jednak, 4-osobowej rodzinie wystarcza instalacja o mocy 5 kWp, do której potrzebne jest posiadanie około 10-12 paneli fotowoltaicznych. Jeden panel fotowoltaiczny to koszt około 600 zł, więc łączna kwota nie powinna wynieść więcej niż 8 000 zł. Nie jest to jednak jedyny wydatek. Oprócz samych paneli ważny jest również falownik, czyli urządzenie zamieniające prąd stały na prąd zmienny, a jego cena wynosi 20% kosztów instalacji. Należy pamiętać również o kosztach przewodów, konstrukcji mocującej oraz samego montażu, które wynoszą 15% kosztów instalacji. Łączna kwota całej instalacji fotowoltaicznej to więc wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Nie jest to mało, jednak trzeba pamiętać, że jest to inwestycja, która się zwraca! Warto skorzystać z porad specjalistycznych firm, które wyliczą dokładne koszty założenia paneli fotowoltaicznych na konkretnym gospodarstwie. Jedną z takich firm jest Strefa Energii, która oprócz wyliczeń pomoże również w doborze odpowiedniego sprzętu, montażu i złożeniu odpowiednich wniosków do dofinansowania instalacji fotowoltaicznej. 

Fotowoltaika – opłacalność

Statystycznie, w skali roku, typowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp może dostarczyć około 4200 kWh energii elektrycznej. Pozwala to zatem na oszczędność nawet 2520 złotych rocznie (1 kWh to koszt około 0,60 zł). Według tych danych, już po 10 latach inwestycja się zwraca i zaczyna na siebie zarabiać. Żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi średnio 25-30 lat, więc przez 20 lat możemy cieszyć się zyskami z naszej elektrowni słonecznej.

Twoja energia – Twoja przyszłość!

Zysk z paneli fotowoltaiczny można znacznie skrócić poprzez zwrot nadwyżek energii do sieci oraz skorzystanie z programu “Mój Prąd”. Przy instalacji, której wartość przekracza 10 tysięcy złotych, można uzyskać 5 tysięcy złotych dofinansowania. Wystarczy złożyć wniosek o dofinansowanie na dotacje z Unii Europejskiej i można cieszyć się czystą energią jeszcze taniej!

Podobne artykuły

Gont bitumiczny – popularny materiał na pokrycie dachowe. W jaki sposób użycie gontu bitumicznego zapewni trwałe pokrycie dachowe na lata?

@admin

Agregaty prądotwórcze CAT – jakość i doświadczenie

@admin

Zmiana zawodu – kiedy i dlaczego warto się na nią zdecydować?

@admin

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «