fbpx
BIZNES

Przyjaciel ogrodu

Ogrodnictwo to pasja. Niezależnie od tego, czy ktoś tworzy kompozycje kwiatowe na rabatach czy hoduje warzywa dla całej rodziny, musi znać wymagania i potrzeby uprawianych roślin. Przygotowanie gleby pod siew lub sadzenie jest jedną z najważniejszych czynności w kalendarzu prac ogrodowych. Zastosowanie odpowiedniego nawozu zapewni odpowiednie wzbogacenie gleby i zagwarantuje duże zbiory.

Rodzaje nawozów

Nawozy używane w naszych ogrodach dzielimy na mineralne oraz na organiczne. Oba rodzaje można nabyć w sklepach ogrodniczych pod wieloma postaciami, np. proszku, granulatu czy płynu. Dobór specjalistycznych mieszanek powinien był uzależniony od rodzaju gleby i stwierdzenia ewentualnych niedoborów (można to zrobić samodzielnie stosując zakupione testy, lub zlecić to profesjonalnemu laboratorium). Jednak nawozy organiczne, w postaci kompostu lub przekompostowanego/ granulowanego obornika, zawsze znajdą zastosowanie w tradycyjnym ogrodzie. W zależności od planowanej uprawy, rozkłada się do w większych lub mniejszych ilościach; przekopuje jesienią lub podkłada bezpośrednio pod sadzone rośliny.

Wygoda nawożenia

Producenci nawozów zaczęli zwracać większą uwagę na wygodę stosowania ich produktów. To właśnie na tej fali pojawił się na rynku zarówno kompost, jak i obornik granulowany. Zalet takiej postaci jest wiele. Przede wszystkim, nie trzeba już zamawiać całych przyczep obornika, jak było to w zwyczaju przeważającej części działkowców i właścicieli ogrodów przydomowych. Worki granulatu można bez problemu przewieźć samochodem osobowym, lub zamówić ich dostawę w centrum ogrodniczym. Także składowanie jest łatwiejsze; obornik granulowany zajmuje mniej miejsca, nie wydziela też tak intensywnego zapachu, jak jego niepreparowany odpowiednik. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta, zwłaszcza w przypadku małych, przydomowych ogródków.

Liczy się jakość, nie ilość

Kompost i obornik granulowany należy do najbardziej ekonomicznych nawozów. Jeden litr granulatu może odpowiadać nawet czterem litrom „tradycyjnego” nawozu. Przykładowo pięciolitrowy worek granulowanego obornika końskiego wystarcza do nawiezienia ok 35 metrów kwadratowych powierzchni (zgodnie z informacją podaną na opakowaniu). Na rynku dostępny jest m.in. obornik bydlęcy, koński, kurzy czy owczy. W zależności od rodzaju uprawy, każdy ogrodnik (oraz rolnik) znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Granulaty są szczególnie cenione przez działkowców w podeszłym wieku. Dlaczego? Ponieważ nawiezienie grządek nie wymaga już przerzucania kilogramów obornika, co było kiedyś nieodłącznym elementem prac ogrodniczych. Wygodną postać chwalą sobie także rodzice, pragnący zarazić pasją swoje dzieci. Korzyść jest ewidentna, ponieważ granulat nie brudzi tak, jak postać naturalna.

Rynek nawozów i dodatków mineralnych jest bardzo zróżnicowany. Każdy wielbiciel pracy w ogrodzie znajdzie na nim produkt odpowiadający jego potrzebom, który sprawdzi się doskonale w codziennym użytkowaniu. Duży wybór gramatur, form i sposobów rozprowadzania daje kupującemu wybór, o jakim dawniej można było tylko marzyć. Nowoczesne ogrodnictwo stało się sztuką wyboru.

Podobne artykuły

Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z wojną w Ukrainie

redaktor

Napęd do bramy – czy warto go zamontować?

@admin

Trzeci dzień 102 urodzin Zabrza. Piknik w rytmie firmy [WIDEO]

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «