Jednym z najbardziej powszechnych i niedostatecznie rozpoznanych uzależnień jest alkoholizm. Wciąż utrzymuje się wiele stygmatyzacji wokół niego, co utrudnia pacjentom i ich rodzinom podjęcie decyzji o potrzebie profesjonalnego leczenia. Czym jest terapia uzależnienia od alkoholu? I od czego zacząć leczenie alkoholizmu? Wyjaśniamy.
Klucz do rozpoczęcia leczenia alkoholizmu
Najważniejszym aspektem leczenia uzależnień jest gotowość pacjenta do podjęcia terapii. Musi on być zdeterminowany i przekonany, że jest to właściwy krok. Nie ma prostego sposobu na pozbycie się uzależnienia. Tylko gruntowna psychoterapia oraz zmiana wzorców zachowań i postaw może pomóc w pozbyciu się nałogu.
Jest to często najtrudniejszy krok. Nadal panuje przekonanie, że alkoholik to ktoś, kto znajduje się na marginesie społeczeństwa. Ludzie zabezpieczeni finansowo i zajmujący wysokie stanowiska są bardziej narażeni na uzależnienie. Zaprzeczanie („Nie mam problemu i w każdej chwili mogę przestać”) lub wstyd przed członkami rodziny czy współpracownikami może powstrzymać kogoś przed szukaniem leczenia. Większość pacjentów jest skłonna podjąć leczenie dopiero wtedy, gdy „sięgną dna” lub doświadczą gwałtownego wydarzenia, które sprawi, że staną się rzeczywistością i zobaczą konsekwencje swojej choroby. Wsparcie ze strony bliskich może być również kluczowe w podjęciu leczenia.
Jak przekonać alkoholika do podjęcia leczenia odwykowego?
Wsparcie ze strony bliskich jest cennym atutem w leczeniu alkoholowym. Nieświadomie, jako bliscy często popełniamy błędy, które mogą mieć wpływ na chęć podjęcia leczenia. Standardowe mechanizmy – groźbę i prośbę – stosujemy niemal instynktownie. W zależności od sytuacji mogą być one bardzo skuteczne lub wcale. Dajemy alkoholikowi poczucie bezpieczeństwa i bezkarności, ukrywając skutki nadużywania alkoholu przed najbliższą mu osobą. Osoba uzależniona może przez długi czas nie zdawać sobie sprawy z niszczących skutków nadużywania alkoholu dla swojego życia i swojej rodziny. Co możemy zrobić? Jak przekonać alkoholika do podjęcia leczenia?
Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu i terapii alkoholowej na stronie http://nowy-sacz.terapia24h.pl/leczenie-alkoholizmu-nowy-sacz/b_mwmr
Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?
Paradoksalnie, w wielu przypadkach najlepszą pomocą jest brak jakiejkolwiek pomocy. Jak to zrozumieć? Osoby uzależnione muszą odczuć konsekwencje swojego nałogu. W bardziej swobodny sposób, pijany mąż wracający do domu powinien zasnąć na wycieraczce lub na schodach w klatce schodowej. Bez względu na to, co sąsiedzi pomyślą o jego żonie. To może być bardzo trudne, szczególnie dla bliskich, którzy starają się zapewnić bezpieczeństwo i komfort bliskiej osobie pomimo skutków uzależnienia.
Należy pamiętać, że puste groźby nie są najlepszą możliwą monetą. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrealizować groźby lub nie chcemy, aby została spełniona, nie powinniśmy grozić odejściem alkoholika, aby skłonić go do podjęcia leczenia. Jednak odejście od bliskiej osoby nie musi pomóc w rozpoczęciu terapii. Może prowadzić do dalszego uzależnienia.
Terapia uzależnienia od alkoholu – od czego zacząć leczenie alkoholika?
Osoba, która jest alkoholikiem i chce poddać się leczeniu, powinna w pierwszej kolejności udać się do ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu. Może to być ośrodek prywatny lub państwowy.
Leczenie w ośrodku państwowym jest bezpłatne, ale trzeba mieć skierowanie od lekarza. Skierowanie nie jest wymagane, aby odwiedzić prywatny odwyk. Wiele ośrodków przyjmuje pacjentów 24 godziny na dobę. Chociaż leczenie jest płatne, nie musi być drogie. Dobrym pomysłem jest, aby ośrodki odwykowe oferowały bezpłatny okres próbny – kilka dni, zanim będziesz mógł zapłacić za leczenie.
Jak wygląda odwyk alkoholowy?
Detoks jest pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od substancji. Oczyszcza on organizm i usuwa fizyczne oznaki uzależnienia. Dopiero potem może rozpocząć się właściwa terapia odwykowa. Należy zastosować leczenie indywidualne. Pierwszy etap leczenia polega zazwyczaj na uświadomieniu sobie skutków uzależnienia i poznaniu jego mechanizmów. Nauka nowych zachowań i postaw oraz kontrolowanie pokus to drugi etap. Niezwykle istotna jest akceptacja choroby alkoholowej jako czegoś, co będzie towarzyszyć pacjentowi do końca życia. Istotną rolę może odegrać również terapia grupowa. Jest ona skuteczniejszą formą leczenia niż psychoterapia indywidualna i warto ją kontynuować po zamknięciu ośrodka odwykowego.