Spawarka to nie tylko urządzenie dla profesjonalisty. Skorzystają z niej także zwykli użytkownicy, którzy potrzebują połączyć ze sobą kilka metalowych elementów. Tylko jak wybrać sprzęt, aby jak najlepiej wykorzystać jego możliwości? Przeczytaj.
Spawarka inwertorowa – lekka, funkcjonalna i wydajna
Spawarka do użytku domowego wcale nie musi zbytnio różnić się od tej dla profesjonalistów. Najlepszym wyborem będzie urządzenie inwertorowe. Spawarki inwertorowe charakteryzują się niewielkimi gabarytami, są także lekkie. Ich budowa jest bardziej skomplikowana niż spawarek transformatorowych, dlatego musisz liczyć się z tym, że naprawisz je tylko w serwisie.
Spawarka inwertorowa jest wydajna i odporna na spadki napięć. Zużywa o wiele mniej prądu niż spawarka transformatorowa. Zaletą tego rodzaju urządzenia jest także to, że w razie, kiedy użyjesz gorszej jakościowo elektrody, nie wpłyniesz na pracę urządzenia.
Rodzaje spawarek i ich przeznaczenie
Na rynku dostępne są 3 rodzaje spawarek. Rozróżnia się je według metody spawania.
Spawarki MIG/MAG
Spawarka MIG/MAG nazywana jest również migomatem. Podczas jej użytkowania wykorzystywana jest osłona gazu (obojętnego lub aktywnego). Migomat świetnie nadaje się do spawania grubszego aluminium i różnego rodzaju metali. Spawarką MIG/MAG możesz uzyskać dobrej jakości spoinę (nawet w warunkach domowych). Migomaty zazwyczaj są wyposażone w test gazu i test drutu. Ponadto umożliwiają regulację prędkości podawania drutu i posiadają przełącznik spawania punktowego.
Spawarka MMA
Spawanie MMA odbywa się z wykorzystaniem elektrody otulonej. Urządzenia tego rodzaju są nieco kłopotliwe w użytkowaniu, ponieważ często musisz wymieniać elektrodę i usuwać powstały podczas spawania żużel. Spawanie metodą MMA jest dość powolne, dlatego jeśli masz zamiar spawać dość często i długo, wybierz inne urządzenie.
Spawarki MMA są zwykle wyposażone w funkcje takie jak:
- HOT START – pozwala uzyskać wysoką jakość spoiny,
- ARC FORCE – stabilizuje łuk,
- F.A.N – reguluje pracę wentylatorów.
Spawarka TIG
Spawanie metodą TIG odbywa się z wykorzystaniem elektrody nietopliwej. Powstała spoina ma wysoką jakość. Spawarki TIG możesz użyć do spawania aluminium oraz stali wysokostopowych. Urządzenia TIG mogą pracować także w trybie MMA. spawarka TIG często ma dodatkowe funkcje:
- Puls – dostosowuje skupienie łuku do materiału i zmienia częstotliwość impulsu,
- TIG HF – wzmacnia zapłon łuku przy wysokiej częstotliwości, dzięki temu spoina ma lepszą jakość,
- AC/DC – pozwala spawać prądem przemiennym, co jest przydatne podczas łączenia cienkiego aluminium.
Na jakie parametry spawarki warto zwrócić uwagę?
Zanim wybierzesz spawarkę, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów.
Amperaż
Amperaż spawarki należy dobrać do instalacji elektrycznej, ale też do rodzaju spawanego materiału (im grubszy materiał, tym amperaż powinien być wyższy). Do użytku domowego wystarczy amperaż do 250 A.
Cykl pracy – sprawność
Sprawność narzędzia określa, jak długo spawarka może pracować w 10-minutowym cyklu pracy. 70% cykl pracy oznacza, że urządzenie działa przez 7 minut, a 3 minut potrzebuje, aby się wychłodzić. Jeśli obniżysz prąd spawania, zwiększysz sprawność spawarki.
Mobilność
Tylko od Ciebie zależy czy wybierzesz urządzenie przenośne o niewielkiej wadze, czy zainwestujesz w model o większym gabarycie, ale na kółkach. Wiele zależy od tego, w jakich warunkach masz zamiar pracować.
Zasilanie
Spawarki mogą być zasilane z sieci 230 V (jednofazowej) lub 400 V (trójfazowej). Sieć trójfazowa daje większą możliwość wyboru spawarek, ale pewnym rozwiązaniem jest też urządzenie międzyfazowe (z funkcją przełączania między 230 V a 400 V). Wybór sprzętu jest uzależniony od sieci, jaka jest w domu.
Wiesz już, jak wybrać spawarkę. Ta do domowego użytku wcale nie musi być gorszej jakości. Postaw na lekkie urządzenie inwertorowe z możliwością przełączania trybów pracy.