fbpx
BIZNES

Jakie są odmiany kawy i sposoby jej parzenia?

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez kubka ulubionej kawy. Napój ten dodaje energii, a przy tym uwalnia charakterystyczny aromat. Niewiele osób jednak wie, że istnieje nawet kilkaset odmian kawy, a także mnóstwo sposobów na jej parzenie. W dzisiejszym artykule wszystko dokładnie wyjaśnimy, a także podpowiemy, w jaki sposób najlepiej przechowywać kawę.

Rodzaje kawy – czym się różnią?

Do podstawowych rodzajów kawy zaliczają się ziarna Arabiki i Robusty. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale również i smakiem oraz aromatem. Kawa Arabica jest delikatna w smaku i niesie ciekawy bukiet aromatów, podczas gdy Robusta jest bardziej gorzka, ale za to zawiera więcej kofeiny. Co ciekawe, obie te rodzaje kaw uprawia się w różnych środowiskach, które różnią się m.in. temperaturą uprawy oraz wysokością. Sama kawa natomiast pochodzi z Etiopii i pierwotnie spożywaną ją z dodatkiem masła i soli. Nie uprawiano jej, lecz korzystano z naturalnie występujących źródeł.

Sposoby parzenia kawy

Skoro wiemy już, jakie są rodzaje kawy to sprawdźmy, na jakie sposoby można ją parzyć. Okazuje się, że na przestrzeni wielu dziesięcioleci, wynaleziono bardzo wykwintne sposoby parzenia kawy, czyniąc z tego istny rytuał. Zwykła kawa parzona wydaje się niczym w porównaniu do np. café frappe, czyli kawy zmieszanej z zimną wodą i podawaną z kostkami lodu. Równie ciekawa jest caffe coretto, czyli kawa podawana z odrobiną alkoholu.

Jak przechowywać kawę?

Niestety świeżo zmielona kawa dosyć szybko traci swój aromat i zwyczajnie wietrzeje. Z tego powodu, producenci kaw mielonych zamykają je w szczelnych, próżniowych opakowania. Po otwarciu paczki kawy należy przetrzymywać ją w zbliżonych warunkach, czyli wewnątrz szczelnego opakowania (np. puszki) i najlepiej w ciemnej szafce bez dostępu do światła słonecznego. Nie zaleca się przy tym chowania kawy do lodówki, ponieważ w momencie jej wyciągania, pojawia się w niej wilgoć.

Więcej ciekawych informacji na temat kawy i innych produktów codziennego użytku, znajdziesz w serwisie Joblife.

Podobne artykuły

Grille gazowe Broil King – grille i akcesoria umożliwiające komfortowe grillowanie na balkonie czy tarasie

@admin

Jak wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy?

redaktor

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie auta, korzystając z kalkulatora OC AC?

@admin

SKOMENTUJ

» translate page «