fbpx
INFORMACJE SPORT

Legendarny piłkarz – Jan Banaś świętuje dziś 80 urodziny

Legenda śląskiej piłki, a także zawodnik reprezentacji i kilku klubów zagranicznych kończy dziś 80 lat. Burzliwe życie Jana Banasia było również inspiracją do nakręcenia filmu Gwiazdy.

Legenda śląskiej piłki, a także zawodnik reprezentacji i kilku klubów zagranicznych kończy dziś 80 lat. Burzliwe życie Jana Banasia było również inspiracją do nakręcenia filmu „Gwiazdy”.

Karierę juniorską zaczynał w AKS Mikołów, WKKF Katowice oraz Zrywie Chorzów. To z tego ostatniego klubu w 1962 r. trafił do Polonii Bytom, w której rozegrał 145 spotkań i strzelił 50 bramek.

Podczas rozgrywek Pucharu Intertoto, w których bytomski klub podejmował na wyjeździe szwedzki IFK Norrköping, Banaś zdecydował się zostać na zachodzie. Nakłonił go do tego ojciec, obiecując szybkie załatwienie gry w Niemczech.

Powrót do Polski

Już jednak rok później, rozczarowany postawą ojca, postanowił wrócić i ze względu na wysokie umiejętności sportowe został zrehabilitowany. Wstawił się za nim sam wojewoda Jerzy Ziętek.

– Synek ty się nie martw. Ty masz strzelać bramki i wszystko będzie dobrze – wspomina Jan Banaś słowa Ziętka.

Przez pierwsze dwa lata oczywiście był ukarany i nie mógł rozgrywać oficjalnych spotkań w Polonii Bytom. W 1969 roku trafił do Górnika Zabrze. Rozliczenie za transfer odbyło się bezgotówkowo. Za Banasia Polonii zabrzański klub przez Zjednoczenie Górnictwa zapłacił kilkoma pociągami węgla.

W Górniku Zabrze rozegrał 170 spotkań. Przyczynił się do awansu Trójkolorowych do Pucharu Zdobywców Pucharu, strzelając m.in. bramkę Lewskiemu Sofia. Zdobył też bramkę w jednej z trzech półfinałowych potyczek z AS Roma.

100 lat!

W 1975 r. zakończył karierę w zabrzańskim Górniku i wyjechał za granicę. Grał w polonijnych klubach w Chicago. Następnie już w meksykańskim Atletico Espanol, a potem w francuskich m.in.: US Melun, US Bolougne , AS Cambrai.

W tej chwili legendarny piłkarz regeneruje się i odpoczywa w sanatorium. Zapytaliśmy go podczas rozmowy telefonicznej czego sobie życzy z okazji tych 80 urodzin.

Życzyłbym sobie przede wszystkim zdrowia, bo jak jest zdrowie, to wszystko się kręci. Cała piłka się kręci wokół zdrowia – skwitował Jan Banaś.

Podobne artykuły

Górnik Zabrze ma nową radę nadzorczą. Czy jej członkowie powołają nowego prezesa?

redaktor

Szpital Miejski wznowił przyjęcia pacjentów ale tylko na tydzień

redaktor

Rajd 16 latka Aleją Korfantego. W fotelu pasażera jego opiekun

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «