fbpx
BIZNES INFORMACJE

Maksymalna podwyżka podatku od nieruchomości

Rada Miasta podniosła podatek od nieruchomości. 13 radnych koalicji rządzącej miastem zagłosowało za uchwałą, 12 – było przeciwnych. Podobnie jak w zeszłym roku, wzrost stawki jest maksymalny, na jaki pozwalają przepisy. Władze szacują, że do budżetu wpłynie dodatkowe 20 mln zł.

Mieszkańcy Zabrza od nowego roku będą płacić 1,15 zł za m2 powierzchni budynku mieszkalnego. To znacząca podwyżka – w tym roku stawka wynosi 1 zł za m2.

Jeszcze bardziej do kieszeni od stycznia 2024 roku będą musieli sięgnąć przedsiębiorcy. Podatek od 1 m2 powierzchni użytkowej wyniesie 33,10 zł (obecnie jest to 28,78 zł). To wzrost o 4,32 zł za 1 m2.

Przed podjęciem uchwały wywiązała się długa dyskusja. Radni opozycji byli przeciwni podwyżkom (w najwyższym możliwym wymiarze), natomiast władze miasta tłumaczyły, że wzrost podatku od nieruchomości następuje w większości samorządów w Polsce.

– Chciałbym zgłosić wniosek o wycofanie projektu tej uchwały i pozostawienie stawek na dotychczasowym poziomie. Zabrze jest jednym z najuboższych miast w Polsce i w regionie, potwierdzają to wszystkie ostatnie wiadomości, jakie spływają na ten temat. Nie widzę powodu, żebyśmy dodatkowo gnębili mieszkańców podwyższaniem podatków od nieruchomości – mówił radny Marian Rau (Koalicja Obywatelska).

– Projekt przeszłorocznego budżetu został zaplanowany z uwzględnieniem przychodów wynikających z tej uchwały. Jeśli państwo podejmiecie taką decyzję, wówczas z projektu budżetu będziemy musieli zdjąć 20 mln zł – odpowiadał wiceprezydent Krzysztof Lewandowski.

Jak dodawał, podatek w minimalnym stopniu dotknie mieszkańców, natomiast przede wszystkim będzie dotyczył podmiotów gospodarczych działających #wZabrzu, których kondycja – stwierdził – jest bardzo dobra.

– To są najczęściej wielkie międzynarodowe korporacje, dla których nie będzie wielkim problemem zapłacenie większego podatku od nieruchomości. Dzięki temu będziemy mogli finansować zadania gminy – tłumaczył Krzysztof Lewandowski.

– Nie zgadzam się, że to tylko od korporacji będziemy pobierać ten podatek, bo to są również mieszkańcy i małe firmy. Kolejny już rok podwyżka jest na maksymalnym poziomie, jaki dopuszczają przepisy, bez względu na to w jakim stanie jest nasze miasto. Porównujemy się do Katowic i do Gliwic i ustalamy równie wysokie stawki – mówił radny Adam Harasimowicz (Koalicja Obywatelska).

Radny, podobnie jak Marian Rau, zawnioskował o ściągnięcie tej uchwały i dodatkowo o skierowanie jej do komisji budżetu, gdyż była to jedna z tych uchwał, która nie była wcześniej opiniowana.

Długa dyskusja niewiele wniosła, ponieważ Rada znanym wynikiem 13 do 12 przegłosowała podwyżkę podatku od nieruchomości, i to na najwyższym możliwym poziomie:

BIP Zabrze Fot: Borys Pawlenka

Podobne artykuły

Co zrobić, gdy klient nie płaci za fakturę?

redaktor

Radni zadawali pytania już nieobecnej na sesji prezydent Zabrza

redaktor

Ptasia grypa w Wieszowie! Do utylizacji kilkadziesiąt tysięcy drobiu!

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «