fbpx
KULTURA

Nuthouse Episode – angielski tomik poetki z Zabrza

To wyjątkowy zbiór wierszy w języku angielskim. Jego autorką jest Kinga Stefaniec – zabrzanka, absolwentka III LO w Zabrzu oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim.

Kilkanaście lat temu wyemigrowała do Anglii. W Bristolu, jak przyznaje odnalazła swoje królestwo. I faktycznie, w niektórych wierszach Kingi Stefaniec wyraźnie przebija się obecność tego miasta, jak również związanych z nim legend. Ale Bristol to tylko tło, otoczka czy też mniej lub bardziej istotna materia miasta.

Zbiór wierszy Nuthouse Episode – jak sam tytuł wskazuje – rozgrywa się przede wszystkim w przestrzeni szpitali psychiatrycznych. To niczym w Locie nad kukułczym gniazdem surowe, rygorystyczne środowisko z groźbą izolacji, zastrzyków ale przede wszystkim miejsce, w którym walczy się z chorobą psychiczną. To również szaleństwo oraz miłość i uzależnienie od kobiety.

Nuthouse Episode jest debiutanckim tomikiem wierszy Kingi Stefaniec. Zabrzanka mieszkająca w Bristolu od najmłodszych lat była zafascynowana angielską kulturą, sztuką, językiem oraz muzyką kultowego zespołu Queen. Dlatego swój pierwszy zbiór wierszy zdecydowała się napisać i wydać w języku angielskim.

Wszystko też wskazuje na to, że jej twórczość oraz orientacja literacka nie tylko skupione są na poezji. Kinga Stefaniec pracuje w tej chwili nad swoją pierwszą, angielską powieścią.

Podobne artykuły

Noc Muzeów w zabrzańskim Parku Techniki Wojskowej

redaktor

Dla każdego coś miłego – ostatkowy koncert w Filharmonii Zabrzańskiej

redaktor

Sweet Fest oraz Festiwal Czekolady w Zabrzu

redaktor

SKOMENTUJ