Kreatywności i sprytu oszustom w internecie naprawdę nie brakuje. Tym razem oprócz częstego wyłudzania pieniędzy za pomocą popularnego serwisu aukcyjnego OLX i komunikatora Whatsapp, cyber przestępcy okradli na 146 tys. zł. 67 letniego zabrzanina, pod pretekstem inwestycji w kryptowaluty!
Odzyskanie skradzionej kwoty, jak potwierdzają policjanci będzie bardzo trudne. Oszuści najczęściej proponują w sieci łatwe pomnożenie swojego kapitału poprzez inwestycje w kryptowaluty, metale szlachetne czy nieruchomości.
Pomnożyć swój kapitał chciał 67 letni mieszkaniec Zabrza. Poszkodowany umożliwił oszustom korzystanie z własnego konta bankowego poprzez zainstalowanie program AnyDesk. – Za pomocą tego programu oszust może między innymi sterować pulpitem, przeglądać strukturę katalogów na podłączonym komputerze oraz przesyłać dane. Pokrzywdzony, będąc zmanipulowanym przez oszustów, umożliwił im zaciągnięcie 100 tysięcznego kredytu na swoim koncie – opowiada sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy zabrzańskiej policji.
Proceder na OLX wciąż kwitnie
Nadal, mimo wielu przestróg ofiarami oszustów stają się kolejne osoby korzystające z popularnego serwisu aukcyjnego OLX. Zazwyczaj wygląda to tak, że wystawiając jakiś przedmiot na tej platformie znajduje się rzekomo zainteresowany nabywca, który oznajmia że już zapłacił i pieniądze sprzedawca może odebrać klikając na link przesłany komunikatorem Whatsapp.
Efekt, ofiara klika w link i pojawia się formularz łudząco podobny do strony OLX oraz formularz, w którym trzeba podać dane swojej karty kredytowej oraz stan konta. Ofiara oszustów otrzymujes sms-a z banku, z kodem do autoryzacji.
W rezultacie cyber oszuści czyszczą konto sprzedawcy do zera – płacąc kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub po prostu wypłacając gotówkę z bankomatu.
O czym warto pamiętać?
1) Czytajcie SMS-y otrzymane z Banków.
2) Zwróćcie uwagę na to, co autoryzujecie
3) Stosujcie zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów
4) Rozliczajcie się za pośrednictwem OLX
5) Unikajcie bezpośrednich transakcji.
6) Bądźcie czujni jeśli potencjalni klienci nawiązują z Wami kontakt poza portalem, np. przez komunikatory WhatsApp czy Messenger. Zapoznajcie się dokładnie z instrukcją płatności OLX.
7) Najczęściej używane skracacze linków to np.: bit.do, bit.ly, goo.gl, bitly.com, tinyurl.com czy ow.ly.
Uwaga!
Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracajcie uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
Pamiętajcie, że tylko zdrowy rozsądek i rozwaga mogą ustrzec nas od kradzieży. Bądźcie czujni!
Anna Gołaszewska