fbpx
BIZNES FELIETONY

Paweł Kobyliński pisze – Konkrety dla przedsiębiorców

Sprawa handlu wizami przez ludzi związanych z PiS może się odbić na nas wszystkich. Nie chodzi bowiem tylko o zwykłą korupcję, a konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe – Polska może zostać wyrzucona ze Strefy Schengen, a to spowoduje, że znów na nasze granice wrócą uciążliwe kontrole, o których zapomnieliśmy wchodząc do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Zmiany w podatkach, urlopach i składce zdrowotnej to część postulatów, proponowanych podczas kongresu Koalicji Obywatelskiej. W „100 konkretach na 100 dni” zawartych jest w sumie osiem propozycji dla przedsiębiorców. Propozycji, których wprowadzenie przyniesie ulgę tym, którzy prowadzą biznes, ale będzie to też wstęp do wprowadzania kolejnych udogodnień.

Jednym z gospodarczych postulatów KO, jest między innymi umożliwienie przedsiębiorcom płacenia podatku po otrzymaniu środków z zapłaconej faktury. Nie jest to oczywiście nowy pomysł, ponieważ zabiegały już o to liczne organizacje zrzeszające firmy oraz pracodawców. Niestety teraz przedsiębiorcy zmuszeni są płacić podatki od przychodu należnego.

Ten konkret ma to zmienić. Efekt? W kasowym rozliczeniu PIT zapłata podatku miałaby następować wówczas gdy kontrahent zapłaci za fakturę.

Zasłużony urlop

Kolejny konkretem, który z pewnością przyniesie ulgę tym, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą jest urlop. Samozatrudnieni będą przez jednej miesiąc zwolnieni ze składek ZUS, jak również otrzymają świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

Jak istotna jest to propozycja przekonałem się pod koniec lipca tego roku, rozmawiając z właścicielką jednej kwiaciarni w Zabrzu, która wybierała się w sierpniu na dwutygodniowy urlop. Aby nie ponosić wysokich kosztów ZUS postanowiła zawiesić działalność gospodarczą na cały miesiąc!

Łagodna składka zdrowotna

Sam jestem przedsiębiorcą, odkąd uzyskałem pełnoletniość. Chociaż prowadzę z powodzeniem firmę, to wiem z jakimi niedogodnościami muszą się mierzyć właściciele firm, których drastycznie obciążono utrzymywaniem zarówno PiS-owskiego rozdawnictwa, jak i tłustych kotów Kaczyńskiego, zarabiających liczone w milionach złotych pensje.

A jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Wprowadzenie kolejnych danin, które będą musieli ponosić za pośrednictwem podatków oraz składek ZUS przedsiębiorcy jest tylko kwestią czasu. Dlatego kolejnym z postulatów dla biznesu zawartym w 100 konkretach, jest propozycja powrotu do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej. Takie i inne propozycje mają stopniowo przywrócić przedsiębiorcom normalność.

Pakiet Gospodarczy

Ale może być lepiej. Dlatego zaproponowane w Tarnowie konkrety to dla mnie wstęp do udogodnień, na które zasługują właściciele firm. Udogodnień, które opracowałem w Sejmie w postaci Pakietu Gospodarczego.

Warto o nim przypominać i warto zabiegać o jego wprowadzenie. Tym bardziej, że brak konieczności płacenia ZUS-u w przypadku braku przychodu czy możliwość odliczania składki zdrowotnej to konkretne postulaty, które po ostatnich kliku latach zadyszki, przyniosą przedsiębiorcom zasłużony oddech, a tym samym stabilne funkcjonowanie biznesów.

Autor: Paweł Kobyliński - przedsiębiorca, poseł na Sejm VIII kadencji, przewodniczący 
Rady Powiatu Platformy Obywatelskiej w Gliwicach.

Podobne artykuły

Laserowe Wow – Odkryj Nowy Wymiar Piękna w Tarnowskich Górach

@admin

Grille gazowe Broil King – grille i akcesoria umożliwiające komfortowe grillowanie na balkonie czy tarasie

@admin

Baseny ze stali nierdzewnej coraz popularniejsze – z czego to wynika?

@admin

SKOMENTUJ

» translate page «