fbpx
BIZNES FELIETONY

Paweł Kobyliński pisze – Plan dla Śląska

100 konkretów Koalicji Obywatelskiej to również konkretny plan dla Śląska. Plan, który zostanie wdrożony do końca stycznia przyszłego roku jak nastąpi polityczna zmiana po 15 października i w końcu znów będzie normalnie.

100 konkretów Koalicji Obywatelskiej to również konkretny plan dla Śląska. Plan, który zostanie wdrożony do końca stycznia przyszłego roku jak nastąpi polityczna zmiana po 15 października i w końcu znów będzie normalnie.

Województwo śląskie to wyjątkowy miejsce na mapie Polski, jednak przez ostatnie lata niestety niedoceniane. I nie chodzi o to, że kto wygrywa wybory na Śląsku, ten wygrywa je w całym kraju.

Ten region po prostu zasługuje na specjalne wsparcie i traktowanie, które jeszcze bardziej wzmocni go ekonomicznie i gospodarczo. Mieszkańcy tego regionu zaś zasługują na docenienie i wyróżnienie ich bogatej historii, tradycji oraz tożsamości regionalnej.

Konkrety gospodarcze

Jednym ze 100 konkretów dla naszego regionu jest powołanie Ministerstwa Przemysłu z siedzibą na Śląsku. To właśnie tu powinien być ulokowany resort odpowiedzialny między innymi za górnictwo.

Potrzeby regionu, w którym dominował przemysł ciężki i wciąż skoncentrowana jest jego część, są jednak znacznie większe. Dlatego w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej przewidziany jest zastrzyk 82 mld zł na transformację energetyczną.

Zmodernizowane mają być bloki energetyczne o mocy 200 MW. W naszym regionie ma zostać też odblokowane OZE. Oprócz gospodarczego wsparcia przewidziano też inwestycje w naukę. Będzie to 50 mln zł dla studentów energetyki jądrowej. Wszystko w myśl synergii biznesu, nauki i samorządu, które stanowią potencjał województwa śląskiego.

Wsparcie dla samorządów

Plan dla Śląska to również mocna wsparcie dla samorządów, w tym miast takich jak Zabrze, Gliwice, Bytom i Tarnowskie Góry, które są najbliższe mojemu sercu. Z jednej strony na odblokowaniu OZE skorzystają mieszkańcy tych i pozostałych miast w województwie.

Z drugiej, impulsem gospodarczym i inwestycyjnym dla miast oraz powiatów w naszym regionie jest postulat przekazania samorządom gruntów ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Szacunek dla historii i tożsamości

Jednym z ważniejszych dla wielu mieszkańców Śląska jest jednak konkret dotyczący uznania języka śląskiego jako języka regionalnego. Ustawa o języku śląskim, podobnie jak jest to w przypadku języka kaszubskiego, to wyraz szacunku dla bogatej historii i tożsamości, a przede wszystkim dla blisko pół miliona osób, które zadeklarowały w spisie powszechnym używanie języka śląskiego.

Plan dla Śląska to dopracowana koncepcja i wizja dla naszego regionu. Tylko od nas zależy czy po 15 października pozostanie wyłącznie planem, czy też początkiem konkretnych i korzystnych dla regionu i jego mieszkańców zmian.

Autor: Paweł Kobyliński - przedsiębiorca, poseł na Sejm VIII kadencji, przewodniczący 
Rady Powiatu Platformy Obywatelskiej w Gliwicach.

Podobne artykuły

Jak dobrać odpowiedni fotel ergonomiczny do swoich potrzeb?

@admin

Jakie są warunki wynajęcia samochodu na okres długoterminowy i krótkoterminowy?

@admin

Ratunek dla biznesu w czasach koronawirusa

@admin

SKOMENTUJ

» translate page «