fbpx
BIZNES INFORMACJE

Podpisano umowę na remont torów tramwajowych w centrum Zabrza

w zabrzańskim Ratuszu podpisano umowę z generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych torowiska w ścisłym centrum Zabrza. Zadanie obejmuje odcinek od skrzyżowania z ul. Miarki do posesji przy ul. Wolności 203-205. Prace mają potrwać 7 miesięcy i rozpoczną się w najbliższym czasie – plac budowy zostanie przekazany wykonawcy do trzech tygodni.

W zabrzańskim Ratuszu podpisano umowę z generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych torowiska w ścisłym centrum Zabrza. Zadanie obejmuje odcinek od skrzyżowania z ul. Miarki do posesji przy ul. Wolności 203-205. Prace mają potrwać 7 miesięcy i rozpoczną się w najbliższym czasie – plac budowy zostanie przekazany wykonawcy do trzech tygodni.

Na ten remont kierowcy czekali bardzo długo. Niebawem ma ruszyć remont torowiska tramwajowego w ciągu ul. Wolności na odcinku od skrzyżowania z ul. Miarki do skrzyżowania z ul. Torową (ok. 670 m). Prace wykona firma TOR-KRAK Sp. z o.o. Wartość robót to niemal 10 mln zł netto (blisko 12,3 mln zł brutto).

Jak mówi przedstawiciel Tramwajów Śląskich Henryk Kolender, inwestycja prowadzona będzie przy całkowitym wstrzymaniu ruchu tramwajów, co poskutkuje szeregiem utrudnień.

Będziemy musieli między innymi przenieść zaplecze techniczne gliwickiej zajezdni do zajezdni w Bytomiu, która to tymczasowo stanie się domem dla tramwajów kursujących w Zabrzu i okolicy. Bardzo liczymy na duże zaangażowanie, koordynację i współpracę z Miejskim Zarządem Dróg oraz na to, że prace zrealizowane zostaną w zapisanym terminie – powiedział dyrektor Henryk Kolender.

Inwestycja obejmie m.in.:

  • demontaż starej infrastruktury torowej i sieciowej wraz z frezowaniem nawierzchni jezdni,
  • wykonanie prac ziemnych,
  • budowę układu odwodnienia torowiska,
  • przebudowę układu zasilania,
  • przebudowę kolizji infrastruktury podziemnej,
  • wykonanie warstw konstrukcyjnych pod torowiskiem,
  • ułożenie torowiska w technologii prefabrykowanych płyt betonowych z elastycznym montażem szyn w komorach oraz odtworzenie warstwy ścieralnej nawierzchni jezdni.

– Do trzech tygodni po podpisaniu umowy plac budowy zostanie formalnie przekazany generalnemu wykonawcy. Wstrzymanie ruchu tramwajowego nastąpi w momencie, gdy generalny wykonawca będzie gotów do przystąpienia do prac demontażowych. Wówczas przedstawione zostaną zmiany w organizacji ruchu tramwajowego oraz szczegóły dotyczące autobusowej komunikacji zastępczej – informuje Urząd Miasta Zabrze.

Modernizacja zabrzańskiego torowiska jest elementem realizowanego przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską.

Foto: Piotr Antczak

Podobne artykuły

76 latek z ponad dwoma promilami za kierownicą

redaktor

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

redaktor

Msza dla Ukrainy w kaplicy św. Barbary Kopalni Guido

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «