fbpx
INFORMACJE

PSZOK w Biskupicach opłacalny dla obozu prezydent Zabrza

Wiele kontrowersji w ostatnim czasie wzbudzają plany budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Biskupicach. Dlaczego wybrano właśnie tę dzielnicę? A dlatego, że to najbardziej opłacalna politycznie decyzja dla obozu prezydent Mańki-Szulik – czyli Skutecznych dla Zabrza i PiS-u.

Wiele wskazuje na to, że otoczenie polityczne prezydent Zabrza przeprowadziło bilans korzyści i strat. Alternatywą lokalizacją dla PSZOK jest ulica Wiosenna (przecznica ul. Paderewskiego) przed wjazdem na autostradę A4 w Kończycach. Jednak lokalizacja na ul. Szyb Franciszek oznacza narażenie się wyłącznie mieszkańcom Biskupic  i os. Młodego Górnika.

Pozostali mieszkańcy Zabrza będą szczęśliwi, że PSZOK znajduje się daleko od nich. Poza tym lokalizacja na ul. Szyb Franciszek jest idealna, bo w tym rejonie zbyt wysokiego poparcia  komitet wyborczy prezydent Zabrza nie uzyskał. W ostatnich wyborach samorządowych 26% głosów w Biskupicach i 14% na os. Młodego Górnika. Z kolei wynik wyborczy w Kończycach, Pawłowie i Makoszowach to odpowiednio 48%, 45% i 41%.

Wyborcy z Biskupic skazani na śmieci

Obóz polityczny prezydent Zabrza skłania się zatem ku akceptacji ryzyka straty poparcia w Biskupicach, bo wie, że tu i tam mocna jest Walentyna Nowakowska. Efekt najprawdopodobniej będzie taki, że sporo osób stwierdzi: „Mańki-Szulik nienawidzę, bo zgodziła się na PSZOK, ale na Walę zagłosuję, bo to energiczna emerytka wrzucająca fajne filmy z meczów Górnika”.

Straty w kolejnych wyborach samorządowych powinien też dla prezydent Zabrza odrobić Sebastian Dziębowski. Jak wiadomo antysystemowy radny od początku kadencji  tworzy nieformalną koalicję z radnymi PiS i Mańki-Szulik głosując według narzuconej mu przez nich dyscypliny.

Wiele wskazuje na to, że Dziębowski wystartuje z list Skutecznych dla Zabrza i pokryje stratę głosów w Biskupicach swoim poparciem w dzielnicy Zaborze-Północ. Zatem jeśli  poparcie spadnie do 20%, to w Kończycach, Pawłowie i Makoszowach może zbliżyć się do 50% i w ten sposób „Skuteczni” sobie odbiją straty poparcia na Biskupicach.

Jak wiadomo wszystkie te dzielnice znajdują się w tym samym okręgu wyborczym, więc wynik na całym tym obszarze zadecyduje o liczbie mandatów w przyszłej radzie miasta dla komitetu prezydent Zabrza. Smutna to i bardzo wyrachowana rozgrywka polityczna…

Foto: Łukasz Orzechowski/Archiwum Zabrze24.info

Podobne artykuły

Poszukiwany sprawca pobicia 13 latka. Kto go rozpoznaje? [VIDEO]

redaktor

Od dzisiaj korzystamy z tymczasowego dworca autobusowego

redaktor

Bezpłatne warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «