fbpx
INFORMACJE

Radni Lepszego Zabrza proponują obniżenie opłat za śmieci

Radni Lepszego Zabrza złożyli projekt uchwały obniżającej stawki opłat za gospodarowanie odpadami. Projekt pojawi się na najbliższej sesji Rady Miasta w Zabrzu, która odbędzie się w poniedziałek 22 czerwca.

Według projektu Lepszego Zabrza podstawowe stawki mają zostać zmniejszone aż o 8 zł od osoby (z poziomu 27,70 zł do 19,70 zł). W przypadku stawki podwyższonej (za niewypełnianie obowiązku segregacji odpadów) projekt zakłada jej zmniejszenie nawet o 16 zł od osoby (z 55,40 zł do 39,40 zł).

Oznaczałoby to, że obie opłaty od nieruchomości zamieszkanych zmniejszyłyby się o prawie 29%. Dodatkowo projekt Lepszego Zabrza pomniejsza kwoty za zbiórkę odpadów z nieruchomości niezamieszkanych (naliczane od pojedynczych worków lub pojemników) o około 2,5%.

Obawiamy się tylko, że podczas sesji któryś z radnych rządzącej miastem większości znowu bez dyskusji zgłosi wniosek o wycofanie naszego projektu z porządku obrad, co w praktyce oznaczałoby jego odrzucenie. Niestety, staje się to już niechlubną tradycją w tej kadencji rady, ponieważ praktycznie wszystkie nasze inicjatywy zostały w ten sposób potraktowane – mówi przedstawiciel projektodawców, radny Kamil Żbikowski.

Oszczędności w portfelach mieszkańców

Obniżenie stawek za odpady w skali roku przyniosłoby realne oszczędności w portfelach zabrzan – każdy mieszkaniec zapłaciłby mniej o 96 zł, a nawet o 192 zł (w przypadku braku segregacji śmieci). Dla 5-osobowej rodziny oszczędności byłyby odczuwalne, wynosząc od 480 zł do 960 zł rocznie.

Poniżej grafiki opracowane przez Lepsze Zabrze dotyczące obniżki opłat, a także ostatniego głosowania radnych, które przyczyniło się do podwyższenia stawek za odpady w Zabrzu.

Podobne artykuły

Przejęto dużą partię nielegalnych papierosów i tytoniu [GALERIA ZDJĘĆ]

redaktor

Głosowanie w sprawie prywatyzacji Górnika Zabrze przełożone [WIDEO]

redaktor

Sprawca fałszywego alarmu bombowego zatrzymany

redaktor

4 komentarze

Dariusz Walerjański 17 czerwca 2020 at 14:57

Wiele rzeczy już w swoim życiu widziałem i przeczytałem, ale to co czynią koledzy z klubu Lepsze Zabrze w temacie opłaty za śmieci mnie przeraziło i pokazało jak nisko można upaść, aby wykręcić taki numer adresowany pod publikę. Ja będę głosował PRZECIW. Ps Parafrazując słowa mistrza Arystotelesa: Ludzie dzielą się na trzy grupy: Żywi, martwi i ci co należą do Klubu Lepsze Zabrze.

Odpowiedz
olaf 17 czerwca 2020 at 21:13

panie radny z otoczenia pani prezydent. pan nie będzie głosował PRZECIW tylko tak jak panu szefowa ROZKAŻE. nie ma pan wyjścia i rozkazy musi pan ślepo wykonywać tak jak pozostali radni z otoczenia władzy. z czym to się kojarzy… hm… ? ale raczej z niczym pozytywnym w historii. jeszcze parę dobrych lat temu wywodził się pan z opozycji. czuje się pan dobrze z tym co pan robi teraz?

Odpowiedz
Lepsze Zabrze 17 czerwca 2020 at 21:13

Panie Dariuszu, cóż jest przerażającego w tym, że mieszkańcy Zabrza mogliby płacić za wywóz śmieci tyle co np. mieszkańcy Dąbrowy Górniczej czy Opola? Nie dziwi nas, niestety, że będzie Pan głosował przeciwko naszym projektom. Nie pierwszy raz. Szkoda, że brakuje kontrpropozycji czy choćy kontrargumentów.

A jak już Pan zacytował sentencję Arystotelesa o tych trzecich, w oryginale „tych, którzy wypłynęli w morze”, to owszem – Lepsze Zabrze musi to zrobić, bo Pan i Pana koalicjanci bardzo „popłynęli” z drastycznymi podwyżkami, a sterowany przez Pana szefową „okręt” zdaje się tonąć…

Odpowiedz
wladek 24 września 2020 at 13:09

wstyd wstyd radni z skutecznych ale pisiory wy znimi w koalicj drenujecie portfele biednym sami przykladni katole

Odpowiedz

SKOMENTUJ

» translate page «