fbpx
BIZNES

Rynek pracy w Zabrzu – jak wygląda?

Zabrze leży w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym (GOP). Doskonale rozwinięta infrastruktura ułatwia mieszkańcom podjęcie pracy w Zabrzu oraz w najbliższych okolicach. Oprócz autostrad A1 oraz A4 przebiega tutaj trasa europejska E40. W mieście znajduje się dworzec PKP. Komunikacja miejska (linie tramwajowe oraz autobusowe) umożliwiają szybkie dotarcie do pracy bez generowania dużych kosztów. W mieście znajdują się uczelnie wyższe kształcące wielu specjalistów. Jak wpływa to na rynek pracy?

Jaki wpływ na rynek pracy w Zabrzu ma Górnośląski Okręg Przemysłowy (GOP)?

Górnośląski Okręg Przemysłowy przez lata dawał zatrudnienie tysiącom osób. Obejmuje on następujące branże tj. przemysł górniczy, koksowniczy, hutniczy, chemiczny, transportowy, energetyczny oraz maszynowy. Ponieważ ze względów ekologicznych na całym świecie odchodzi się od eksploatacji węgla, rejon ten znacznie ucierpiał w ostatnim czasie. Wiele osób musiało się przebranżowić. Część z nich do dziś ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Konieczne są nowe inwestycje. Nie wystarczy otworzenie nowych fabryk oferujących miejsca pracy. Konieczna jest odpowiednia edukacja. Mowa tutaj nie tylko o młodych ludziach. Niezwykle ważne są szkolenia dla osób w średnim oraz przedemerytalnym wieku umożliwiające im podjęcie pracy na innych stanowiskach, niż pracowali oni do tej pory. Dzięki odpowiednim działaniom praca w Zabrzu może być w zasięgu osób długotrwale bezrobotnych, które mają problemy w odnalezieniu się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Urząd Pracy w Zabrzu – na jaką pomoc mogą liczyć osoby bezrobotne?

Urząd Pracy w Zabrzu służy pomocą osobom poszukującym pracy. Znajdziemy tutaj oferty pracy skierowane do następujących osób:

  • uczniów oraz studentów, którzy zakończyli właśnie edukację;
  • osób bezrobotnych poszukujących pracy;
  • osób długotrwale bezrobotnych mających trudności z odnalezieniem się na rynku pracy;
  • pracowników poszukujących atrakcyjniejszej pracy pod względem odległości, wynagrodzenia, obejmowanego stanowiska czy też zakresu obowiązków.

Dla osób młodych oferowane są staże. Osoby poszukujące pracy mogą liczyć na pomoc tj.:

  • poradnictwo zawodowe;
  • podnoszenie kwalifikacji;
  • wsparcie finansowe;
  • bon zasiedleniowy;
  • dofinansowanie na podjęcie własnej działalności gospodarczej.

Znaczna część osób poszukujących pracy chętnie korzysta z pomocy urzędu pracy. Dzięki temu bezrobotni są w stanie w krótkim czasie znaleźć ciekawe oferty prace pasujące do ich preferencji, wykształcenia oraz doświadczenia.

Jak szukać pracy? Oferty pracy w Zabrzu i okolicy, praca zdalna oraz praca za granicą

Oferty pracy w Zabrzu są dostępne na portalach internetowych. Zanim przystąpi się do poszukiwań, warto określić wysokość wynagrodzenia, za jaką jest się gotowym podjąć pracę. Pomocny będzie kalkulator wynagrodzeń uwzględniający zmiany, jakie weszły po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Mieszkańcy Zabrza nie ograniczają się do pracy w miejscu zamieszkania. Oferty pracy w miejscowościach tj. Gliwice, Katowice, Żory, Siewierz, a nawet Rybnik czy Bielsko-Biała są dla nich równie atrakcyjne. Ponadto brana jest pod uwagę praca zdalna dla firm na terenie całego kraju. Część osób wyjeżdża do pracy za granicą, np. do Niemiec lub Holandii. 

Rynek pracy oferuje duże możliwości młodym ludziom. Niestety sytuacja osób w średnim wieku oraz tuż przed emeryturą w wielu przypadkach jest trudna.

Podobne artykuły

Siódme urodziny Pracowni Fryzjerskiej Joanna Wysocka

redaktor

Gont bitumiczny – popularny materiał na pokrycie dachowe. W jaki sposób użycie gontu bitumicznego zapewni trwałe pokrycie dachowe na lata?

@admin

Cechy dobrej wypożyczalni aut

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «