fbpx
INFORMACJE

Serce z zagranicy przeszczepione w Śląskim Centrum Chorób Serca

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu serca, które zostało pobrane poza granicami Polski. Nowe serce otrzymał 46-letni pacjent z województwa świętokrzyskiego.

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu serca, które zostało pobrane poza granicami Polski. Nowe serce otrzymał 46-letni pacjent z województwa świętokrzyskiego. 

To pierwszy przypadek, w którym zespół transplantacyjny z Polski wyjechał do innego kraju, aby pobrać serce do przeszczepu. Organ został pobrany ze szpitala w Czechach, a przeszczep wykonano w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Nowe serce otrzymał 46-letni pan Marcin z województwa świętokrzyskiego, który od 2017 roku znajdował się na Krajowej Liście Oczekujących z powodu ciężkiej niewydolności serca.

Pacjent wymagał mechanicznego wspomagania krążenia, które umożliwiło mu doczekanie do transplantacji. W ostatnich miesiącach konieczne były również hospitalizacje w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Operacja była możliwa dzięki współpracy koordynatorów transplantacyjnych z Zabrza oraz dr Anny Pszenny z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

Zgłoszenie dawcy z Czech umożliwiło uratowanie życia pacjenta. Pobrania serca do przeszczepu dokonał zespół z Zabrza.

Dzięki pomocy czeskiej policji, organ udało się przetransportować do granicy z Polską a następnie do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tam zespół docenta Tomasza Hrapkowicza wykonał operację transplantacji serca.

– Operacja przeszła planowo, bez niespodzianek. W tej chwili pacjent jest pacjentem rehabilitującym, siedzącym, dobrze rokującym na przyszłość – mówi dr hab. n. med. Tomasz Hrapkowicz.

W wyjątkowej akcji pobrania serca uczestniczyli:

  • dr Piotr Pasek, chirurg pobierający,
  • dr Tomasz Niklewski, wykonał ocenę echograficzną serca
  • Krzysztof Tkocz, pielęgniarz anestezjologiczny, który jest również koordynatorem transplantacyjnym w SCCS,
  • Danuta Tichy, pielęgniarka instrumentacji,
  • Marian Miller, kierowca,
  • mgr Bogumiła Król – koordynator transplantacyjny.

– Mamy nadzieję, że to milowy krok w rozwoju polskich programów transplantacyjnych. Obecnie, kiedy mamy w kraju już siedem ośrodków transplantacji serca, musimy szukać nowych rozwiązań w dziedzinie donacji narządów do transplantacji – mówi Bogumiła Król, kierownik biura koordynacji transplantacji w Śląskiem Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest liderem w dziedzinie transplantologii w Polsce. Tylko w 2022 roku w placówce przeprowadzono 101 transplantacji płuc i serc.

Podobne artykuły

Pół miliona złotych odszkodowania dla ofiary siostry Bernardetty

redaktor

Zmiany w rozkładach jazdy na czas przebudowy torów tramwajowych na ul. Wolności

redaktor

Zabrze potrzebuje w końcu dobrego menedżera

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «