fbpx
INFORMACJE

Według najnowszego sondażu Mańka-Szulik na 90 procent utraci władzę

Ogólnopolska Grupa Badawcza opublikowała raport „Gdzie zmienią się prezydenci w 2024?” Z dokumentu wynika, że Małgorzata Mańka-Szulik na 90 proc. straci władzę w Zabrzu – informuje Portal Samorządowy.

To już kolejny raport Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, który prognozuje prawdopodobieństwo zmiany władzy w miastach, gdzie prezydenci zdecydowali się na reelekcję. Raport otwiera Małgorzata Mańka-Szulik z 90 proc. szans na to, że nie utrzyma władzy #wZabrzu. To wzrost o 20 punktów procentowych w stosunku do poprzedniej prognozy.

Jak pisze Portal Samorządowy, w raporcie przeanalizowano 12 najważniejszych aspektów, na podstawie których przyznawano tzw. punkty zmiany. Są nimi m.in. liczba kadencji, wiek prezydenta, poparcie Prawa i Sprawiedliwości w mieście, start z własnego lub partyjnego komitetu oraz poparcie uzyskane w I turze w wyborach samorządowych w 2018 roku, a także sondaże OGB.

Czy Małgorzata Mańka-Szulik straci władzę w Zabrzu?

Małgorzata Mańka-Szulik w tym roku skończy 69 lat. Rządzi Zabrzem nieprzerwanie już czwartą kadencję – od 2006 roku, kiedy to w drugiej turze pokonała Marka Rafała z Platformy Obywatelskiej. W 2010 roku uzyskała reelekcję w pierwszej turze z poparciem 75%! W 2014 roku została wybrana na trzecią z rzędu kadencję uzyskując 63% głosów w pierwszej turze. W ostatnich wyborach w 2018 roku jej poparcie wyraźnie spadło – konieczna była druga tura.

W swoich rządach Mańka-Szulik od lat jest wspierana przez Prawo i Sprawiedliwość – jej ugrupowanie „Skuteczni dla Zabrza” tworzy z zabrzańskimi strukturami partii Jarosława Kaczyńskiego nieformalną koalicję rządzącą w Radzie Miasta.

Biorąc pod uwagę prognozę OGB i poparcie, które na przestrzeni lat prezydent Zabrza systematycznie spada, niemal pewne jest, że w Zabrzu nastąpi zmiana władzy.

Podobne artykuły

COVID-19. Porodówka w Zabrzu nie przyjmuje pacjentek

redaktor

Ukradli zabytkową bramę cmentarza żydowskiego i chcieli ją sprzedać na złom

redaktor

Kolejna osoba oszukana metodą na inwestycje w kryptowaluty

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «