fbpx
INFORMACJE

Spirala długów w Szpitalu Miejskim przy Zamkowej

Jak mówił prezes Mariusz Wójtowicz, zobowiązania wymagalne, a więc takie, których termin spłaty już minął, to ok. 26 mln zł! Tylko koszt odsetek jest szacowany na ok. milion zł!

14 listopada komisja budżetu Rady Miasta Zabrze pozytywnie zaopiniowała wniosek o dokapitalizowanie Szpitala Miejskiego w Zabrzu o kwotę 5 mln zł. Placówka, jak inne ośrodki służby zdrowia w kraju, jest w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej – tylko koszt odsetek od zobowiązań, jak przewiduje kierownictwo szpitala, to około milion zł!

Podczas obrad komisji radni dopytywali przede wszystkim o sytuację Szpitala Miejskiego w Zabrzu wobec wierzycieli. Jak mówił prezes Mariusz Wójtowicz, zobowiązania wymagalne, a więc takie, których termin spłaty już minął, to ok. 26 mln zł! Tylko koszt odsetek jest szacowany na ok. milion zł!

– Największy problem mamy z tymi najmniejszymi wierzycielami, to są nieduże kwoty rzędu pięciu, sześciu tysięcy zł, jakoś sobie z tym radzimy…, natomiast z tymi dużymi kontrahentami – dostawcy prądu czy endoprotez, tutaj łatwiej jest nam się porozumieć – mówił prezes Mariusz Wójtowicz.

Radny Alojzy Cieśla zarzucał, że sytuacja wobec wierzycieli w szpitalu nie poprawia się, a zadłużenie wobec nich rośnie. Prezes na usprawiedliwienie sytuacji przedstawił niektóre dane.

– Przychody, które osiągnęliśmy do końca września, to jest 99,80% założeń kontraktowych środków finansowych, które dostajemy z NFZ. Ograniczyliśmy koszty o 1.374.000 zł, to jest bardzo dużo! Jeśli chodzi o koszty pracy, to wśród szpitali jesteśmy na jednym z najlepszych miejsc – co mnie do końca nie cieszy – to jest 76,23% kosztów całkowitych pracy w stosunku do przychodu. Strata w stosunku do planowanej jest mniejsza o prawie 2 mln zł – odpowiadał Mariusz Wójtowicz.

Jak dodawał, problemy Szpitala Miejskiego w Zabrzu nie odbiegają od problemów innych szpitali, a wynikają przede wszystkim ze złego finansowania świadczeń zdrowotnych, których ceny znacząco wzrosły.

– Średni koszt dostaw do szpitala wzrósł o ok. 45%. Przykładem są badania diagnostyki obrazowej, gdzie jeszcze w październiku zeszłego roku koszt miesięczny nie przekraczał 350 tys. zł. W tej chwili jest to kwota ok. 470 tys. zł – mówił.

Radni pozytywnie zaopiniowali wniosek szpitala o dokapitalizowanie – 14 radnych opowiedziało się za wnioskiem, jeden radny się wstrzymał od głosu. W poniedziałek, 20 listopada, Rada Miasta będzie w tej sprawie obradować.

Podobne artykuły

Tomasz Masoń nowym prezesem Górnika Zabrze?

redaktor

Koszulka Lukasa Podolskiego do wylicytowania na 31 finale WOŚP

redaktor

Dlaczego zabrzanie są kierowani na kwarantannę do innych miast?

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «