fbpx
BIZNES

Stres w pracy: jak mu zapobiegać i jak sobie z nim radzić?

Stres w pracy to problem aktualny nie tylko w Polsce, ale i wielu innych krajach. Zestresowany pracownik odczuwa dyskomfort w życiu codziennym, ale i w pracy jest mniej produktywny i zaangażowany, co demotywuje także jego współpracowników. Firmom zainteresowanym dynamicznym rozwojem i wzrostem wydajności pracy, powinno zależeć na wdrażaniu różnorodnych narzędzi zapobiegających stresowi w miejscu pracy i jego redukcji, zanim będzie za późno.

Stres w pracy to problem aktualny nie tylko w Polsce, ale i wielu innych krajach. Zestresowany pracownik odczuwa dyskomfort w życiu codziennym, ale i w pracy jest mniej produktywny i zaangażowany, co demotywuje także jego współpracowników. Firmom zainteresowanym dynamicznym rozwojem i wzrostem wydajności pracy, powinno zależeć na wdrażaniu różnorodnych narzędzi zapobiegających stresowi w miejscu pracy i jego redukcji, zanim będzie za późno.

Czynniki powodujące stres w pracy

Stres w miejscu pracy jest nieunikniony i może wynikać z wielu powodów. Za kluczowe źródło stresu pracowniczego, zarówno w Polsce jak i za granicą, uchodzi nadmierna ilość obowiązków, które mogą w efekcie prowadzić do przeciążenia pracą. Jeśli pracownik ma do wykonania w krótkim czasie wiele zadań, zaczyna czuć się przytłoczony i niezdolny do działania.

Stres pracowniczy ma też inne źródła. Może na przykład wynikać z braku jasności, co do oczekiwań przełożonych i niezrozumienia istoty zadań, które należy wykonać. Gdy pracownik nie ma klarownych wytycznych, wskazujących co, gdzie, kiedy i w jaki sposób, czuje się zagubiony. Z każdym dniem poczucie frustracji i niepewności rośnie, aż wreszcie wymyka się spod kontroli.

Mówiąc o czynnikach powstawania stresu w pracy, nie sposób nie wspomnieć o braku kontroli ze strony kadry kierowniczej. Pracownicy, którzy nie mają wpływu na sposób, w jaki wykonują postawione przed nimi zadania i nie wiedzą czy wykonują je właściwie, doświadczają poczucia bezradności, a to z kolei nasila poziom stresu.

Częstym źródłem stresu bywa niesprzyjająca atmosfera w miejscu pracy, w tym konflikty z kolegami lub przełożonymi. Napięcia w relacjach zawodowych są powodem stresu długotrwałego i słusznie uważane są za kwestię, która powinna być natychmiast rozwiązywana przez kadrę managerską. Brak wsparcia ze strony zespołu lub przełożonych, pogłębia poczucie izolacji i stresu.

Warto również zwrócić uwagę na czynniki związane z fizycznym środowiskiem pracy, takie jak hałas, niewłaściwe oświetlenie czy niewygodne stanowisko pracy. Wszystko to może negatywnie wpływać na samopoczucie pracownika i przyczyniać się do jego stresu. Niezadowolenie z wynagrodzenia lub brak możliwości rozwoju zawodowego i awansu, to kolejne aspekty, które mogą prowadzić do chronicznego stresu. Pracownicy, którzy czują się niedoceniani lub mają poczucie, że ich wysiłki nie są odpowiednio wynagradzane, mogą doświadczać frustracji i demotywacji, co z kolei wpływa na ich ogólny poziom stresu zawodowego.

Strategie zapobiegania stresowi w pracy

Stresem należy skutecznie zarządzać już na etapie rekrutacji kadry. Dlatego warto wprowadzić do praktyki wywiady behawioralne. Więcej informacji o tym, czym są i jak je przeprowadzać, znajduje się na stronie CleverStaff. Bardzo przydatne mogą okazać się także:

  • Efektywne planowanie dnia pracy, ustalanie priorytetów i delegowanie zadań. Pomoże to zmniejszyć obciążenie pracą i zniwelować poczucie przeciążenia.
  • Wypracowanie u kadry managerskiej umiejętności jasnego wyrażania swoich poleceń i oczekiwań, a także umiejętności słuchania i rozumienia innych pracowników. Pomaga to zapobiegać konfliktom w pracy.
  • Zachęcanie do otwartej komunikacji, wzajemnej pomocy i uznawania osiągnięć innych. W efekcie przyczynia się to do tworzenia pozytywnej atmosfery w miejscu pracy.
  • Krótkie przerwy w ciągu dnia. Takie “łapanie oddechu” pomaga zmniejszyć poziom stresu i poprawia koncentrację.
  • Regularne ćwiczenia fizyczne, zbilansowana dieta i wystarczająca ilość snu. Skutkują wzmocnieniem zdrowia i obniżeniem podatności na stres.

Sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy

Skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem w miejscu pracy jest naprawdę wiele. Spośród nich szczególnie dobre efekty dają:

  • medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe i progresywna relaksacja mięśniowa, które pomagają zredukować napięcie i poprawić stan emocjonalny;
  • konsultacje u psychologa lub udział w grupach wsparcia;
  • poświęcenie wystarczająco dużo czasu na ulubione zajęcia czy hobby;
  • praktyka uważności i wiele innych.

Radzenie sobie ze stresem w pracy, to zadanie nie tylko pracownika. Walczącym ze stresem pracownikom, kierownictwo powinno zapewnić odpowiednie warunki pracy. Warto też wdrożyć praktyki, które umożliwią redukcję stresu. Kluczem do zapobiegania stresowi i jego negatywnym konsekwencjom, jest tworzenie zdrowego środowiska pracy, w którym każda osoba może liczyć na wsparcie i zrozumienie.

Podobne artykuły

Opiekunka osoby starszej – czym jest wypalenie zawodowe i jak go uniknąć

@admin

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie auta, korzystając z kalkulatora OC AC?

@admin

Jaka sztukateria do łazienki jest odpowiednia?

@admin

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «