fbpx
INFORMACJE

Studenci medycyny poparzeni podczas zajęć na Katedrze Mikrobiologii?

Z poparzenia rogówki, siatkówki i skóry trafili do szpitala. To efekt szkodliwego działania UV z lampy biobójczej, na której działanie przez 3 godziny byli narażeni studenci zabrzańskiej Katedry Mikrobiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Sprawę w mediach społecznościowych poruszyła posłanka Lewicy – Wanda Nowicka. Zaniepokojona zdarzeniem, które miało miejsce kilka dni temu na zabrzańskiej Katedrze Mikrobiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wystosowała oficjalne pismo z zapytaniem do rektora uczelni.

Pyta  w nim między innymi o to jak doszło do wypadku na Katedrze Mikrobiologii w Zabrzu, kto jest odpowiedzialny za wypadek oraz jakie wsparcie Śląski Uniwersytet Medyczny zapewni poszkodowanym studentom. Treść całego pisma posłanki Nowickiej publikujemy poniżej.

Równocześnie skontaktowaliśmy się z rzeczniczką prasową Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie z uczelni:

„W związku z informacją o zdarzeniu mającym miejsce  w dniu 12.10.2020 r. w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii i Immunologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM w Katowicach, podczas zajęć dydaktycznych  dla pierwszego roku studiów na kierunku ratownictwo medyczne z przedmiotu „Mikrobiologia i Immunologia” uprzejmie informuję, co następuje.

Okoliczności i przyczyny zdarzenia zostaną ustalone przez Komisję ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy SUM.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przed przystąpieniem do zajęć Studenci zostali zapoznani z „Regulaminem Katedry” oraz przepisami BHP, co zostało potwierdzone w karcie ćwiczeń.

Ponadto uwzględniając położenie oraz parametry techniczne lamp UV, w trakcie zajęć mogło dojść do podrażnienia oczu a nie jak wskazuje się w kierowanych do  uczelni pytaniach – oparzenia. Co istotne sala, w której odbywały się zajęcia wyposażona jest w monitoring, który został zabezpieczony i zostanie włączony do dowodów w sprawie. 

O szczegółowych ustaleniach powiadomieni zostaną Państwo niezwłocznie, po przedstawieniu Rektorowi przez Komisję ds. Bezpieczeństwa i Higieny SUM protokołu z przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego.

Nadmieniam, że Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu wszystkim Studentom uczestniczącym w zajęciach (23 osobom) zaproponował pomoc, w tym konsultacje okulistyczne. Do chwili obecnej żaden z tych studentów nie skorzystał z tej formy pomocy.”

 

 

Podobne artykuły

Pracownik hurtowni kradł alkohol w hurtowych ilościach

redaktor

Krajobraz po nawałnicy – już prawie 70 interwencji strażaków w Zabrzu

redaktor

Plaga włamań do ogródków działkowych na Koperniku

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «