fbpx
BIZNES

Świadczenia postojowe dla zabrzańskich przedsiębiorców

Jak faktycznie wygląda wsparcie dla mikrofirm w obliczu koronawirusa? Z zabrzańskiego oddziału ZUS otrzyma je 1721 samozatrudnionych na łączną kwotę 3,4 mln zł. Każdy kto stara się o tego rodzaju pomoc wie, jednak że otrzymanie jej to nie lada wyczyn. Począwszy od złożenia wniosku, aż po otrzymanie określonej kwoty, która zależna jest od sposobu rozliczania się.
Jak faktycznie wygląda wsparcie dla mikrofirm w obliczu koronawirusa? Z zabrzańskiego oddziału ZUS otrzyma je 1721 samozatrudnionych na łączną kwotę 3,4 mln zł. Każdy kto stara się o tego rodzaju pomoc wie jednak, że otrzymanie jej to nie lada wyczyn. Począwszy od złożenia wniosku, aż po otrzymanie określonej kwoty, która zależna jest od sposobu rozliczania się przez przedsiębiorców.

Świadczenie postojowe wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Samozatrudnieni rozliczają się w formie karty podatkowej. Tym, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, wypłacone zostanie postojowe wysokości 1300 zł.

Nie otrzymanie wsparcia od ZUS jest często efektem błędnie wypełnionych wniosków i jak twierdzą urzędnicy wydłuża to czas oczekiwania na wypłatę świadczenia. Natomiast przedsiębiorcy krytykują i narzekają na biurokrację. O utrudnienia z tym związane zapytaliśmy osobę, która prowadzi w Zabrzu mikrofirmę.

– Złożyłam wniosek, teraz muszę złożyć kolejny i na chwilę obecną nie otrzymałam ani złotówki. Nie wiem, czy to przez nawał pracy urzędników, czy może błędnie wypełniony wniosek. Tak naprawdę, nie jestem w stanie stwierdzić gdzie pojawiły się nieścisłości. Na chwilę obecną muszę czekać na odpowiedź ZUS-u. Każdy grosz jest na wagę złota, tym bardziej, że samotnie wychowuję córkę – żali się pani Joanna, właścicielka salonu fryzjerskiego.

Bardzo długi czas oczekiwania na wypłatę świadczeń, jak tłumaczy rzeczniczka prasowa ZUS dla woj. śląskiego wynika z tego, że wniosków od przedsiębiorców wpłynęło naprawdę wiele.

– Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób czeka na wypłatę postojowego. W związku z bardzo dużą liczbą wniosków, które do nas wpływają, nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich jednocześnie, dlatego wypłaty odbywają się systematycznie – wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS dla woj. śląskiego.

Skorzystać ze świadczenia postojowego można trzykrotnie. Ponowne złożenie wniosku jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o braku poprawy sytuacji materialnej. Do 7 maja ZUS na terenie woj. śląskiego przelał ponad 60 mln zł na konta blisko 30 tys. przedsiębiorców.

Oddział ZUS w Zabrzu, obejmujący też m.in. Gliwice, Knurów, Tarnowskie Góry, Pyskowice, Bytom, Piekary Śląskie czy Pilchowice, do 7 maja maja wypłacił łączną kwotą 8,44 mln zł, którą otrzymało 4196 samozatrudnionych.

Anna Gołaszewska

Podobne artykuły

Paweł Kobyliński pisze – Co z tym Górnikiem?

redaktor

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie auta, korzystając z kalkulatora OC AC?

@admin

Dlaczego warto zdecydować się na zakupy online w sklepie spożywczym z dowozem?

@admin

SKOMENTUJ

» translate page «