fbpx
HISTORIA

Szczęść Boże Górniczej Braci! Krótka historia Barbórki

Dziś swoje święto obchodzą Górnicy, których patronem jest św. Barbara. Dlaczego właśnie akurat, to św. Barbara? Z górnictwem wiąże ją wiele legend...

Dziś swoje święto obchodzą Górnicy, których patronem jest św. Barbara. Dlaczego właśnie akurat, to św. Barbara? Z górnictwem wiąże ją wiele legend…

Według jednej z nich Barbara uciekając przed gniewem ojca, schroniła się na jakiś czas w kamieniołomie i spotkała tam górników. Dzieliła z nimi trudy życia, pielęgnowała ich i opiekowała się nimi. I tak jest do dziś.

Kolejna głosi, iż mogła mieć około 29 lat gdy zmarła. I tyle właśnie guzików posiada mundur górniczy.

Barbórka, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Data obchodów powiązana jest z datą śmierci męczennicy.

Barbórka w Polsce Ludowej

W czasach PRL-u przedstawiciele władzy starali się aby kult św. Barbary, rozwinięty na Śląsku, był bardziej świecki. Z jej obchodów usuwano elementy religijne, zastępując je śląskim folklorem. Jego ważnym elementem była pobudka górników i ich rodzin przez orkiestry dęte, które czwartego grudnia nad ranem maszerowały przy familokach i blokowiskach górniczych osiedli.

Barbórka jest także jedną z nielicznych okazji, aby zobaczyć górników w pięknych, paradnych mundurach i czapkach (czako) z pyrlikiem i żeloskiem (młotekiem i kilofem, skrzyżowane na czapce) oraz pióropuszem.

Warto wspomnieć, że w 2018 roku obchody Barbórki zostały wpisane na listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

Autor: Anna Gołaszewska, Foto: Łukasz Orzechowski.

 

Podobne artykuły

Pokaz mody z lat 30 i 40 w Miejskim Ogrodzie Botanicznym

redaktor

89 urodziny Janoscha czas zacząć świętować

redaktor

Rozbiórka zabytkowej cechowni. Co zachowa się z dawnych murów?

redaktor

SKOMENTUJ

* Korzystając z tego formularza akceptujesz nasz Regulamin

» translate page «