fbpx
KULTURA

Trzydniowy jarmark barbórkowy rusza dziś w Strefie Carnall

Trzydniowy event dedykowany św. Barbarze rozpocznie się dziś o godz. 17.00 w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza. BarbórkoweLOVE - jak zapowiadają organizatorzy - będzie wydarzeniem utrzymanym w niestandardowej konwencji, łączącym tradycję z nowoczesnością.

Trzydniowy event dedykowany św. Barbarze rozpocznie się dziś o godz. 17.00 w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza. BarbórkoweLOVE – jak zapowiadają organizatorzy – będzie wydarzeniem utrzymanym w niestandardowej konwencji, łączącym tradycję z nowoczesnością.

3 grudnia o godz. 17.00 jarmark otworzy spektakularne wydarzenie – koncert zespołów Ciśnienie i Lód 9, które reprezentują brzmienie post rocka, jazzu, ambientu i bardzo szeroko rozumianej alternatywy wraz z Orkiestrą Górniczą Kopalni Wujek.

Kompozycje twórców to awangardowe utwory, w których pojawia się nieprzewidywalność, energia i szaleństwo, połączone z brzmieniem tradycyjnej orkiestry górniczej. Tego dnia odbędą się również koncerty głównych gwiazd wieczoru – zespołów Bitamina oraz Vito Bambino.

Muzyka, fotografia i film…

W ramach festiwalu zaplanowano ponadto wystawę fotografii dr Piotra Muschalika „Wytatuowani Śląskiem”. Wystawie towarzyszyć będą oprowadzanie kuratorskie oraz promocja albumu pod red. dr Beaty Piecha-van Schagen, który powstał w efekcie trwającego dwa lata interdyscyplinarnego projektu. Wzięło w nim udział blisko 40 osób posiadających tatuaże o tematyce górniczej i górnośląskiej.

Propozycję filmową przygotowano wspólnie z Silesią Film i Kinem Kosmos. Seans „Gwiazd” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego dodatkowo wzbogacą prelekcja oraz dyskusja z zaproszonymi gośćmi.

Dla uczestników jarmarku odbędzie się także pokaz rzeźbienia św. Barbary w lodzie oraz liczne warsztaty. Będą to m.in. sitodruk, spacer dźwiękowy z Marcinem Dymiterem (field recording), nauka gry na trąbce czy tworzenie kosmetyków z węglem aktywnym.

Biesiada i warsztaty

Drugi dzień jarmarku skoncentrowany będzie na obchodach święta św. Barbary. W programie pojawią się m.in. biesiada, warsztaty tańców tradycyjnych wraz z potańcówką, czy dęty maraton. Karczmę przejmie tego dnia Kapela Fedaków oraz Parnas Brass Band.

Ponadto wydarzeniu dedykowana będzie specjalna, godzinna trasa podziemna. BarbórkoweLOVE zakończą koncerty Roksany Węgiel oraz Krzikopy. Śpiew i tradycyjne instrumenty (skrzypce i akordeon) w połączeniu z nowoczesnymi instrumentami elektronicznymi i perkusją, czynią z muzyki Krzikopy niespotykaną mieszankę, zupełnie jak ma to miejsce w przypadku kultury Górnego Śląska i… samego jarmarku BarbórkoweLOVE.

Wszystkie wydarzenia przewidziane w programie BarbórkoweLOVE są bezpłatne.Ze szczegółowym programem imprezy możecie się zapoznać tutaj.

Źródło/grafika: materiały prasowe

Podobne artykuły

Koncertowy weekend na zakończenie wakacji

redaktor

Muzyka filmowa na powitanie wiosny w Filharmonii Zabrzańskiej

redaktor

O Górnym Śląsku wiedzą coraz więcej – „Hajery 2018”

redaktor

SKOMENTUJ

» translate page «