fbpx
INFORMACJE

Według prezydent Mańki-Szulik Zabrze można porównać do Gdyni…

Chociaż bez dostępu do morza, kluczowego w kraju portu, oraz gigantów telekomunikacyjnych i informatycznych, a jednak porównywalne do Gdyni. Prezydent Mańka-Szulik podczas wczorajszej sesji absolutoryjnej porównała Zabrze właśnie do jednego z centralnych miast aglomeracji Trójmiasta.

Chociaż bez dostępu do morza, kluczowego w kraju portu, oraz gigantów telekomunikacyjnych i informatycznych, a jednak porównywalne do Gdyni. Prezydent Mańka-Szulik podczas wczorajszej sesji absolutoryjnej porównała Zabrze właśnie do jednego z centralnych miast aglomeracji Trójmiasta.

Porównanie Zabrza do Gdyni, pojawiło się w odpowiedzi prezydent Zabrza na zapytania radnych podczas sesji absolutoryjnej, która odbyła się w miniony poniedziałek (26 czerwca) Radni zwracali między innymi uwagę na kulejącą turystykę poprzemysłową w mieście, brak innowacji, zamierające centrum Zabrza oraz bardzo ubogą ofertę gastronomiczną w Śródmieściu.

– Tydzień temu spotkałem grupę ok. 15 turystów z Macedonii Północnej, którzy wyszli z Zabytkowej Kopalni Guido. Nikt nie umiał im odpowiedzieć na ich pytania po angielsku. Turyści nie wiedzieli jak kupić bilety powrotne do Katowic. Rozmawiałem z nimi i próbowałem ich do tego miasta zachęcić. Pokazać im coś, przyprowadzić do centrum. Jak zobaczyli, że po godzinie 18.00 w centrum Zabrza na ul. Wolności czy na Placu Wolności nie wiele się dzieje, że ta oferta gastronomiczna jest niezwykle uboga to wsiedli w pociąg i odjechali – powiedział Przemysław Juroszek, zabrzański radny Koalicji Obywatelskiej.

Na tym jednak nie koniec. Radny Juroszek nawiązał też do tego jak Zabrze postrzegane jest przez inne osoby z zewnątrz. – Miałem wizytę kolegi z Niemiec, którego nie widziałem bardzo długi czas. Nie było go w Zabrzu przez 30 lat. No i porównał sobie Gliwice, porównał sobie Katowice i stwierdził, że Zabrze trochę stanęło. Oprócz tego, że są ładne miejsca, które ja zauważam i on też zauważa, mamy perełki, to generalnie Zabrze wygląda jak wygląda – dodał Juroszek.

Bo Zabrze jest jak Gdynia…

Tego typu zastrzeżeń do Zabrza i porównań do sąsiednich miast padło na poniedziałkowej sesji więcej. Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik jednak w jednej ze swoich odpowiedzi obrała kurs na północną Polskę, a dokładnie Trójmiasto.

– Oczywiście bardzo chętnie porównujemy się do Gliwic, Katowic, Dąbrowy Górniczej. Pamiętam, kiedy doktor Akademii Ekonomicznej zaproponowała porównanie Zabrza do któregoś z miast i sama uciekała od śląskich miast, bo trudno porównać Zabrze z Gliwicami, z Katowicami. Ruda Śląska też jest trudna do porównania. Myślę, że warto spojrzeć na Gdynię, która wśród miast północy tak walczy o swoją pozycję jak Zabrze pomiędzy Gliwicami i Katowicami. Tak jak oczywiście Gdynia walczy o swoją pozycję pomiędzy Gdańskiem i Sopotem – odpowiedziała Małgorzata Mańka-Szulik.

Porównanie rywalizacji Zabrza z Gliwicami i Katowicami do rywalizacji Gdyni z Gdańskiem i Sopotem może i jest trafione, chociaż na twarzach części osób, które usłyszały słowa Mańki-Szulik pojawiły się uśmiechy.

Zabrze, a Gdynia…

Być może dlatego, że potencjał biznesowy i gospodarczy Gdyni już do tego w Zabrzu tak porównywalny nie jest. W Gdyni znajduje się drugi pod względem przeładunków port morski i najbardziej wszechstronny z portów na polskim wybrzeżu. Nie wspominając już o gigantach biznesowych w tym trójmiejskim mieście, takich jak Nordea Bank SA, Polkomtel SA, czy Vectra SA.

W Zabrzu wprawdzie jest podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jednak nie królują w niej firmy takiego formatu jak w Gdyni. Poza tym zabrzański przemysł, który był oparty na górnictwie zakończył się wraz z zamknięciem w 2016 roku ostatniej Kopalni Makoszowy. W mieście wprawdzie fedruje jeszcze mała prywatna kopalnia. Jednak to co zostało po górnictwie stanowi już tylko skansen, czego przykładem jest m.in. Zabytkowa Kopalnia Guido.

Podobne artykuły

Prezydent Zabrza nie chce odpowiedzieć ile kosztowały jej billboardy [WIDEO]

redaktor

Niegospodarność zabrzańskich władz przyczyną zagłady szpitala na Zaborzu

redaktor

Dlaczego zabrzańskie wodociągi reklamują wodę z kranu?

redaktor

1 comment

Grażyna 27 września 2023 at 07:32

Zabrze to można porównać do osady w puszczy. Tam też są interesujące rzeczy, nawet za darmo

Odpowiedz

SKOMENTUJ

» translate page «