fbpx
BIZNES

Włączniki światła – jakie są najbardziej odpowiednie?

Tak naprawdę włączniki światła to bardzo małe i dość niepozorne detale w każdym domu, ale w praktyce stanowią bardzo istotny element dla funkcjonowania całego domu. Znajdują się one na pewno w każdym domu i coraz częściej stanowią ciekawy element wystroju wnętrz.

W ogólnodostępnej sprzedaży występują różne typy włączników i oferty pojawiające się na rynku należą do różnych firm. Dość dużym zainteresowaniem cieszy się np. seria Berker K1. Włączniki mogą być podtynkowe i natynkowe, wykonane z różnych tworzyw oraz dostępne szerokiej palecie barw. Posiadają także nowoczesne udogodnienia.

Komfort korzystania

Podczas wyboru odpowiednich włączników należy zwrócić uwagę na to, jaki posiadają one komfort korzystania. Do tego komfortu należy również odpowiednie umiejscowienie takich włączników, ale to już kwestia ustalania tego podczas tworzenia projektu instalacji elektrycznej. Należy pamiętać, że odpowiednio zaplanowane rozmieszczenie gniazd i włączników Berker K1 ułatwi domownikom poruszanie się po zmroku oraz ułatwione będzie wykonywanie wielu czynności. Warto również zadbać o względy bezpieczeństwa stosując odpowiedni osprzęt do wymagań danego pomieszczenia. Kolejną kwestią jest odpowiedni montaż całego osprzętu.

Podział włączników światła

Włączniki światła dzieli się na:

  • natynkowe i podtynkowe – w zależności od rodzaju instalacji w domu, gniazda mogą być montowane podtynkowo (rozwiązanie bardziej nowoczesne) lub tradycyjnie natynkowo,

  • jednobiegunowe – posiadają jeden przycisk i stanowią największy udział w domowej instalacji elektrycznej,

  • dwubiegunowe – przeznaczone do jednoczesnego sterowania dwoma obwodami oświetlenia, np. o różnym napięciu zasilania,

  • świecznikowe/grupowe – dają możliwość sterowania grupami źródeł światła,

  • schodowe – umożliwiają sterowanie jednym obwodem instalacji oświetleniowej z dwóch miejsc,

  • krzyżowe – pozwalają na włączanie/wyłączanie oświetlenia dowolnym włącznikiem,

  • zwierne – pozwalają na automatyczne gaszenie światła, po upływie określonego czasu, dlatego najczęściej wybierane są na klatki schodowe,

  • z czujnikiem ruchu – działają automatycznie po wykryciu ruchu,

  • z automatycznym wyłączeniem – automatycznie wyłączają oświetlenie w przypadku wykrycia nieobecności przez określony czas.

Możliwości, jeśli chodzi o wybór ładnych, ciekawych, nowoczesnych i interesujących włączników jest bardzo dużo. Wystarczy wiedzieć, na co warto się zdecydować i jakie opcje wybrać. W razie potrzeby zawsze można również zapoznać się ze zdaniem ekspertów, którzy dobiorą włączniki do danego projektu instalacji oraz do aranżacji wnętrz. Zdanie ekspertów jest tutaj bardzo ważne.

Podobne artykuły

Paweł Kobyliński pisze – Konkrety dla przedsiębiorców

redaktor

Pieniądze dla firm na poprawę bezpieczeństwa w pracy

redaktor

Nowoczesne biuro – jak dobrze je wyposażyć?

@admin

SKOMENTUJ

» translate page «